Giełda kryptowalut CEX.IO z licencją na Cyprze | Wiadomości | CrypS.

Giełda kryptowalut CEX.IO z licencją na Cyprze

Mariusz Przepiórka
cexio - logo big

CEX.IO, kryptowalutowa giełda z siedzibą w Wielkiej Brytanii, uzyskała zgodę Cypryjskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) na działanie jako cypryjska spółka inwestycyjna (CIF).

Zgodnie z wymogami CySEC spółki muszą przestrzegać rygorystyczne standardy finansowe w ramach MiFID II. Obejmują one m.in. podział i ochronę funduszy klientów, pełną transparentność operacji biznesowych i kontrolę adekwatności kapitału. Działanie pod parasolem CySEC pozwoli spółce CEX.IO Broker na rozszerzenie swej działalności na rynek całej Europy. Zdaniem Oleksandra Łuckiewicza, założyciela i prezesa CEX.IO, uzyskanie licencji CySEC to dla giełdy bardzo ważne wydarzenie. Działalność w takich ramach prawnych zapewni użytkownikom giełdy dostęp do regulowanej platformy obsługującej także instrumenty pochodne kryptowalut. CEX.IO Broker otwiera również ścieżkę dla traderów funkcjonujących na rynku Forex.

CEX.IO działa na rynku finansowym od 2013 roku. Giełda pozycjonuje się jako samoregulująca się platforma handlowa z licencją autoryzowanej instytucji pieniądza elektronicznego (AEMI) na licencji brytyjskiej FCA. Na początku swej działalności spółka funkcjonowała jako platforma do wydobywania kryptowalut. CEX.IO ma również status MSB (money service business) przyznawany przez FinCEN (Sieć przeciwdziałania przestępstwom finansowym), która pozwala spółce funkcjonować jako podmiot przetwarzający przelewy pieniężne w USA.

Plany wejścia na rynek Singapuru

Od roku 2015 usługi CEX.IO są dostępne w Stanach Zjednoczonych. Plany spółki zakładają, że w przyszłości obejmą wszystkie stany USA. Brytyjska giełda ma również nadzieję, że otrzyma zielone światło od regulatora rynku finansowego Singapuru. CEX.IO złożyła już wniosek o udzielenie licencji zgodnie z nowym prawodawstwem tego kraju przyjętym w styczniu bieżącego roku. Na podstawie nowych przepisów spółki z branży kryptowalutowej i blockchain muszą najpierw zarejestrować swoją działalność, a dopiero później mogą wystąpić o licencję na działalność w tym obszarze prawnym.

cexio - logo big
reklama
reklama