Gary Gensler rzuca nowe światło na udział Coinbase w powstaniu ETF bitcoin spot. Co to zmienia? | Wiadomości | CrypS.

Gary Gensler rzuca nowe światło na udział Coinbase w powstaniu ETF bitcoin spot. Co to zmienia?

szef sec garry gensler powiedział, że sec może potraktować ethereum jak papier wartościowy SEC

Przewodniczący amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), Gary Gensler, naprawdę mocno się stara, by nie dopuścić do powstania bitcoinowego ETF-u. Poddał w wątpliwość jakość umowy o udostępnianiu nadzoru (surveillance sharing agreement, SSA) zawartej z Coinbase.


Gary Gensler naprawdę się stara!

Najpierw wyjaśnijmy, czym jest SSA. Chodzi o porozumienie między giełdą kryptowalut a organami regulacyjnymi lub podmiotami zajmującymi się nadzorem rynku, takimi jak SEC. W praktyce ma zwiększyć przejrzystość rynku, udostępniając tym ostatnim dane i informacje handlowe. Innymi słowy, np. BlackRock, jeżeli powstanie ETF od tej firmy, będzie mogło udostępniać komisji różne dane handlowe i rynkowe. Pomogłoby to w rozwianiu lub zmniejszeniu podejrzeń SEC dot. manipulacji na rynku kryptowalut.

W czasie ostatniej internetowej debaty Gensler został zapytany o temat zaangażowania Coinbase w procesie stworzenia bitcoinowego ETF-u właśnie pod kątem SSA. Już sam pomysł, by w tym wszystkim pojawiało się Coinbase, może wzbudzić irytację urzędników z SEC, którzy zarzucają tej giełdzie umożliwianie handlu niezarejestrowanymi papierami wartościowymi.

Sam Gensler nie jest przekonany do SSA. Jego zdaniem porozumienie wcale nie pomoże, a wręcz przeciwnie: umożliwi takie zorganizowanie rynku, by jeszcze zaciemnić to, jak on działa.

Powyższe prowokuje pytania o przydatność Coinbase jako partnera do współdzielenia nadzoru rynku dla firm walczących o pierwszy ETF typu spot bitcoin, w tym BlackRock i Fidelity.

Eric Balchunas, starszy analityk ds. ETF w Bloombergu, twierdzi, że “wydaje się, że SSA może być bezcelowe, jeśli jest to dla niego [tj. Genslera] problem”. W podobnym tonie wypowiadają się i inni analitycy.

Szanse 50/50

Balchunas już wcześniej ocenił szanse na zatwierdzenie funduszu na 50/50. Teraz zapewne może być o wiele bardziej sceptyczny.

Inna sprawa, że SEC przez ostatnie lata odrzucała aplikacje dot. ETF “bitcoin spot” ze względu na obawy dotyczące przejrzystości i potencjalnych manipulacji na rynku. Teraz, kiedy rynek chce wyjść urzędnikom na przeciw, Gensler wypowiada się w sposób, który sugeruje, że takie działania jeszcze bardziej zaciemniają sytuację. Powoli trudno nadążyć za jego tokiem rozumowania…

szef sec garry gensler powiedział, że sec może potraktować ethereum jak papier wartościowyreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.