Gary Gensler postawiony pod ścianą w sprawie spotowego ETF-u na bitcoina | Wiadomości | CrypS.

Gary Gensler postawiony pod ścianą w sprawie spotowego ETF-u na bitcoina

Przewodniczący SEC

Bitwise Asset Management złożyło w SEC zmieniony wniosek o utworzenie funduszu ETF opartego na rynku spot BTC – Bitcoin Exchange Trade Fund (ETF). Dodało do niego aż 40 stron odpowiedzi na zastrzeżenia amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) dotyczące takiego produktu. W tle na urzędników naciskają też politycy.


Bitwise walczy o bitcoinowy ETF

SEC nadal analizuje wnioski różnych firm dot. bitcoinowych ETF-ów. Po sukcesie w sądzie Grayscale Investments, które starało się o przekształcenie swojego funduszu Grayscale Bitcoin Trust w notowany na giełdzie fundusz ETF BTC, wiele osób uznało, że urzędnicy nie mają wyjścia i będą wręcz musieli zatwierdzić wszystkie wnioski o stworzenie ETF-ów.

Optymistą nie jest jednak dyrektor ds. inwestycji Bitwise Matt Hougan. W poście na X (dawny Twitter) napisał, że jeżeli SEC odwoła się od wyroku w sprawie Grayscale, „powrócimy do status quo”, a więc mozolnej walki o ETF-y.

Problemem są relacje zachodzące pomiędzy kontraktami terminowymi BTC a rynkami spot. SEC zatwierdza bowiem ETF-y oparte na kontraktach futures tej kryptowaluty, ale nie chce tych opartych na rynku spot. Hougan wskazał w wątku na X, że zmieniony wniosek jego firmy zawiera dowody na to, że „każde dobrze zaprojektowane badanie akademickie” pozwala przeciwstawić się kilku argumentom wysuniętym przez SEC w poprzednich decyzjach o odrzuceniu wniosku dot. ETF rynku spot. Pytanie, czy to przekona Gary’ego Genslera.

Naciski ze strony polityków

Na SEC naciskają nie tylko firmy, ale też członkowie Komisji ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów. Napisali nawet ponadpartyjny list do przewodniczącego Genslera, wzywając go do podjęcia działań dot. bitcoinowych ETF-ów. Wskazują oni na to, że fundusz ETF typu spot na bitcoina jest „nie do odróżnienia” od ETF-ów opartych na futures BTC, na które SEC wyraża zgodę.

Z tego powodu, jak twierdzą kongresmeni, agencja nie ma dużego wyboru i powinna zatwierdzić wnioski wnioskodawców: Fidelity, BlackRock’s iShares czy Grayscale Investments. Politycy dodają, że w związku z decyzją sądu w sprawie Grayscale “nie ma powodu, aby w dalszym ciągu odrzucać takie wnioski na podstawie niespójnych i dyskryminujących standardów”.

Przewodniczący SECreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.