Francja nakłada KYC na transakcje crypto-crypto | Wiadomości | CrypS.

Francja nakłada KYC na transakcje crypto-crypto

Michał Misiura
francja rozszerza KYC na wszystkie firmy z branży kryptowalut

Francuskie władze są bliskie poważnego zaostrzenia regulacji na rynku kryptowalut. Ministerstwo Finansów republiki chce rozszerzyć obowiązek KYC na wszystkie firmy z branży, w tym giełdy nieobsługujące tradycyjnych walut. 

Aktualizacja: francuskie Ministerstwo Finansów ogłosiło dekret 10 grudnia.

Według ustaleń The Block, francuskie Ministerstwo Finansów forsuje zaostrzenie regulacji branży kryptowalut, tłumacząc to niedawnymi atakami terrorystycznymi. Simon Polrot, prezes francuskiego stowarzyszenia kryptowalut ADAN, poinformował że urzędnicy szykują rozszerzenie zasad KYC (Know Your Customer) na wszystkie firmy obsługujące cyfrowe waluty. Obowiązek weryfikacji tożsamości użytkowników miałby objąć także giełdy crypto-crypto. Tak restrykcyjne podejście jest rzadką praktyką na świecie, gdzie obowiązek KYC pojawia się zazwyczaj dopiero w momencie wymiany kryptowalut na tradycyjne środki płatności.

Ministerstwo Finansów ma opublikować dekret jeszcze w tym tygodniu – prawdopodobnie dziś (9.12) lub jutro. Według francuskiej konstytucji, dekrety nie potrzebują żadnego dodatkowego procedowania w parlamencie. Oznacza to, że wraz z ogłoszeniem decyzji rządu, KYC dla wszystkich transakcji związanych z kryptowalutami, stanie się obowiązującym prawem. 

Wszystkie giełdy kryptowalut i inne firmy będą musiały zweryfikować swoich klientów, bez względu na wielkość transakcji (każda wartość powyżej 0 euro). 

Kryptowaluty i terroryzm we Francji

Wytłumaczeniem dla wprowadzenia twardego prawa jest walka z terroryzmem, a dokładniej wrześniowa akcja francuskich służb, które zatrzymały 29 osób zaangażowanych w finansowanie syryjskich islamistów przy użyciu kryptowalut. Pierre-Guy Bareges, dyrektor ds. Technicznych w Digital Service Group, powiedział The Block, że jeden z pośredników na rynku cyfrowych zasobów umożliwił im przesyłanie środków do Turcji i Syrii. Następnie na trop sprawy trafiły francuskie służby, które po dokonaniu aresztowań podały, że ​​do finansowania terroryzmu używano bitcoiny.

Finałem było październikowe wystąpienie francuskiego ministra finansów Bruna Le Maire’a, który zapowiedział w publicznej telewizji, że Francja przedstawi propozycje „wzmocnienia kontroli środków finansowych”, ponieważ „kryptowaluty stanowią prawdziwy problem finansowania terroryzmu”. Zapowiedzi właśnie stają się faktem. 

francja rozszerza KYC na wszystkie firmy z branży kryptowalut
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.