Firma Elliptic zdemaskowała krypto portfel rosyjskich oligarchów | Wiadomości | CrypS.

Firma Elliptic zdemaskowała krypto portfel rosyjskich oligarchów

Maciej Żerelik
rosja

Elliptic, firma zajmująca się bezpieczeństwem blockchaina nawiązała współpracę z władzami, aby demaskować krypto portfele powiązane z osobami lub organizacjami objętymi sankcjami.

Dzisiaj udało jej się odkryć adres, na którym znajdują się „znaczące zasoby kryptowalut” liczone w milionach dolarów. Jak twierdzi Elliptic, może on być powiązany z rosyjskimi oligarchami, na których zostały nałożone sankcje. W raporcie nie podano dokładnej wartości kryptowalut, ani o jakie tokeny chodzi.

CEO firmy w rozmowie z Bloombergiem powiedział, że Rosja może wykorzystać kryptowaluty do ominięcia sankcji. Według niego nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie:

Nie wydaje się realistyczne, że oligarchowie mogą całkowicie ominąć sankcje, przenosząc cały swój majątek do kryptowalut. Kryptowaluty są bardzo identyfikowalne. Kryptowaluta może być i będzie wykorzystywana do omijania sankcji, ale nie jest to cudowne rozwiązanie.

Elliptic zidentyfikował już ponad 400 serwisów kryptowalutowych, które pozwalają anonimowym użytkownikom handlować cyfrowymi aktywami z użyciem rubli. Połączył również ponad 15 milionów adresów kryptowalut z rosyjską działalnością przestępczą.

Robinson zauważył, że aktywność na niektórych z tych serwisów gwałtownie wzrosła w tygodniu poprzedzającym wybuch wojny. Jednym z dostawców krypto usług, który odmówił ograniczenia usług lub podporządkowania się sankcjom, jest Tornado Cash – mikser Ethereum i tokenów ERC-20.

Elliptic śledzi również darowizny kryptowalutowe wspierające ukraińską akcję humanitarną. Według ostatniej aktualizacji z 11 marca, łączna suma darowizn przesłanych rządowi ukraińskiemu i organizacji pozarządowej wspierającej wojsko wyniosła 63,8 miliona dolarów.

rosjareklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.