Filecoin w końcu uruchomił swój mainnet | Wiadomości | CrypS.

Filecoin w końcu uruchomił swój mainnet

Zerelik Maciej
filecoin mainnet

Filecoin jest jednym z najbardziej oczekiwanych projektów już od 2017 roku, jeszcze od czasów ery ICO. Projekt ten chce umożliwiać zdecentralizowane przechowywanie danych. Podczas ICO udało mu się zabrać 257 milionów dolarów oraz uzyskać spore wsparcie ze strony dużej i aktywnej chińskiej krypto społeczności. Teraz w końcu uruchomił swój mainnet.

Czym jest Filecoin?

Sieć Filecoin chce stworzyć zdecentralizowaną alternatywę dla usług przechowywania w chmurze. Górnicy będą otrzymywać wynagrodzenie, za przechowywanie plików użytkowników. Górnikiem może zostać każdy, a integralność danych jest sprawdzana automatycznie.

Pomysł Filecoin’a sprawia, że dane są naprawdę bezpieczne i odporne na cenzurę. Nikt nie może zażądać usunięcia Twoich plików. Taka koncepcja idzie w parze z całym etosem zdecentralizowanych aplikacji (dApps).

Różne znane osoby ze świata krypto, zabrały głos w sprawie startu projektu na swoich mediach społecznościowych. Wśród nich był Erik Voorhees z Shapeshift i Muneeb Ali z Blockstack.

Traderzy zareagowali na wieści bardzo szybko, pompując cenę FIL na niektórych platformach nawet do ponad 200 dolarów. Podczas gdy Filecoin sprzedał 200 milionów tokenów podczas ICO, tylko niewielka część z nich wyciekła na otwarty rynek.

Giganci giełdowi, tacy jak Gemini i Kraken, ogłosili pary handlowe Filecoina jeszcze przed startem mainnetu, co jest niebywałą rzadkością. Coinbase również w pośpiechu starał się dodać wsparcie dla tokena FIL.

Cały szum wokół Filecoin’a nie jest bezpodstawny. Projekt dzięki wsparciu górników i ekosystemowi aplikacji dApps, odbił się w branży szerokim echem w pozytywnym tonie.

„Dobrobyt na całe życie”

W tym momencie sieć obsługuje ponad 500 górników, zapewniając moc pamięci 570 pebibajtów. Jeden pebibajt to ponad 1000 terabajtów. Taką moc zapewnia głównie społeczność chińska, co zostało wyróżnione przez deweloperów w numerze mainnetowego bloku. 148 888 oznacza w języku chińskim „dobrobyt na całe życie”.

Filecoin wspierali też zewnętrzni deweloperzy, budując dAppy takie jak np. Slate czy Textile. Uruchomienie dAppów jest bardzo korzystne dla rozwoju ekosystemu.

Zespół będzie kontynuował rozwój ekosystemu dzięki takim wydarzeniom jak „Space Race”. Górnicy będą zwiększać moc pamięci, a w nagrodę otrzymają 1,5 miliona FIL.

Zdecentralizowana pamięć jest niezbędnym elementem składowym Web 3.0, a emocje wokół Filecoin i tokena FIL nie są bezpodstawne. Z narzędziami takimi jak to, przestrzeń blockchain może zrobić ogromny krok naprzód.

filecoin mainnet
reklama
reklama