Fidelity złożył wniosek do SEC o uruchomienie Metaverse ETF | Wiadomości | CrypS.

Fidelity złożył wniosek do SEC o uruchomienie Metaverse ETF

Zerelik Maciej
Bitcoin przekracza poziom 60 000 USD po decyzji SEC

Duży menedżer aktywów – Fidelity Investments – złożył w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd wniosek o utworzenie dwóch ETFów. Produkty te będą śledzić firmy związane z sektorem metaverse.

Amerykańska korporacja świadcząca usługi finansowe – Fidelity Investments – już wcześniej starała się o zgodę SEC na uruchomienie w USA funduszu ETF opartego na Bitcoinie. Firma zwróciła się do Komisji z prośbą o zielone światło dla tego produktu we wrześniu ubiegłego roku. Powoływała się przy tym na rosnący apetyt inwestorów na usługi związane z aktywami cyfrowymi oraz dojrzałość rynku.

W tym samym czasie Fidelity spróbował szczęścia w Kanadzie, gdzie lokalne organy nadzoru były bardziej przychylne i w grudniu 2021 r. utworzył tam spot Bitcoin ETF. Produkt ten, nazwany Fidelity Advantage Bitcoin ETF (FBTC), pozyskuje bezpośrednio fizyczne Bitcoiny.

Zgodnie z niedawnym zgłoszeniem do SEC organizacja chce ponownie spróbować szczęścia w USA. Tym razem jednak proponowane ETFy będą śledzić „wyniki spółek globalnego wszechświata, które opracowują, produkują, dystrybuują lub sprzedają produkty lub usługi związane z tworzeniem i umożliwieniem metaverse.”

Fundusze, nazwane The Fidelity Crypto Industry oraz Digital Payments ETF, będą starały się zastąpić wyniki wewnętrznego indeksu składającego się z firm skupionych na usługach obsługi aktywów cyfrowych, wydobywaniu kryptowalut lub przetwarzaniu cyfrowych płatności. Produkty te nie będą inwestować w prawdziwe kryptowaluty ani w ICO.

Bostoński Geode Capital Management będzie subdoradcą obu funduszy, a wśród odpowiedzialnych za nie menedżerów znajdują się Deane Gyllenhaal, Louis Bottari i Peter Matthew.

ProShares również bierze na celownik metaverse

Firma z siedzibą w Maryland już wcześniej próbowała wykonać ten sam ruch. Pod koniec 2021 r. złożyła wniosek do SEC o wprowadzenie produktu, który będzie śledził wyniki Solactive Metaverse Theme Index (SOMETAV).

W skład tego ostatniego wchodzą firmy, takie jak np. gigant technologiczny – Apple, producent procesorów graficznych – Nvidia oraz wiodąca platforma społecznościowa – Meta (znana wcześniej jako Facebook).

Prawdopodobnie najbardziej istotnym osiągnięciem ProShares na tym polu jest uruchomienie pierwszego w Stanach Zjednoczonych bitcoinowego funduszu ETF opartego na kontraktach terminowych o nazwie BITO. Rozpoczął on notowania na New York Stock Exchange (NYSO) w październiku ubiegłego roku i w ciągu pierwszej godziny wygenerował 500 mln USD wolumenu. Po zamknięciu pierwszego dnia handlu wartość ta wzrosła do ponad 1 miliarda dolarów.

Początkowa cena akcji BITO oscylowała wokół 42 dolarów, podczas gdy obecnie notowana jest na poziomie około 22 dolarów.

Bitcoin przekracza poziom 60 000 USD po decyzji SEC
reklama
reklama