Fidelity złożył wniosek do SEC o uruchomienie Metaverse ETF | Wiadomości | CrypS.

Fidelity złożył wniosek do SEC o uruchomienie Metaverse ETF

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
Bitcoin przekracza poziom 60 000 USD po decyzji SEC

Duży menedżer aktywów – Fidelity Investments – złożył w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd wniosek o utworzenie dwóch ETFów. Produkty te będą śledzić firmy związane z sektorem metaverse.

Amerykańska korporacja świadcząca usługi finansowe – Fidelity Investments – już wcześniej starała się o zgodę SEC na uruchomienie w USA funduszu ETF opartego na Bitcoinie. Firma zwróciła się do Komisji z prośbą o zielone światło dla tego produktu we wrześniu ubiegłego roku. Powoływała się przy tym na rosnący apetyt inwestorów na usługi związane z aktywami cyfrowymi oraz dojrzałość rynku.

W tym samym czasie Fidelity spróbował szczęścia w Kanadzie, gdzie lokalne organy nadzoru były bardziej przychylne i w grudniu 2021 r. utworzył tam spot Bitcoin ETF. Produkt ten, nazwany Fidelity Advantage Bitcoin ETF (FBTC), pozyskuje bezpośrednio fizyczne Bitcoiny.

Zgodnie z niedawnym zgłoszeniem do SEC organizacja chce ponownie spróbować szczęścia w USA. Tym razem jednak proponowane ETFy będą śledzić “wyniki spółek globalnego wszechświata, które opracowują, produkują, dystrybuują lub sprzedają produkty lub usługi związane z tworzeniem i umożliwieniem metaverse.”

Fundusze, nazwane The Fidelity Crypto Industry oraz Digital Payments ETF, będą starały się zastąpić wyniki wewnętrznego indeksu składającego się z firm skupionych na usługach obsługi aktywów cyfrowych, wydobywaniu kryptowalut lub przetwarzaniu cyfrowych płatności. Produkty te nie będą inwestować w prawdziwe kryptowaluty ani w ICO.

Bostoński Geode Capital Management będzie subdoradcą obu funduszy, a wśród odpowiedzialnych za nie menedżerów znajdują się Deane Gyllenhaal, Louis Bottari i Peter Matthew.

ProShares również bierze na celownik metaverse

Firma z siedzibą w Maryland już wcześniej próbowała wykonać ten sam ruch. Pod koniec 2021 r. złożyła wniosek do SEC o wprowadzenie produktu, który będzie śledził wyniki Solactive Metaverse Theme Index (SOMETAV).

W skład tego ostatniego wchodzą firmy, takie jak np. gigant technologiczny – Apple, producent procesorów graficznych – Nvidia oraz wiodąca platforma społecznościowa – Meta (znana wcześniej jako Facebook).

Prawdopodobnie najbardziej istotnym osiągnięciem ProShares na tym polu jest uruchomienie pierwszego w Stanach Zjednoczonych bitcoinowego funduszu ETF opartego na kontraktach terminowych o nazwie BITO. Rozpoczął on notowania na New York Stock Exchange (NYSO) w październiku ubiegłego roku i w ciągu pierwszej godziny wygenerował 500 mln USD wolumenu. Po zamknięciu pierwszego dnia handlu wartość ta wzrosła do ponad 1 miliarda dolarów.

Początkowa cena akcji BITO oscylowała wokół 42 dolarów, podczas gdy obecnie notowana jest na poziomie około 22 dolarów.

Bitcoin przekracza poziom 60 000 USD po decyzji SECreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.