Fed podnosi stopy procentowe. Skąd odbicie na rynku kryptowalut? | Wiadomości | CrypS.

Fed podnosi stopy procentowe. Skąd odbicie na rynku kryptowalut?

Mariusz Przepiórka
inflacja

Rezerwa Federalna wzmocniła działania w ramach walki z inflacją i podniosła stopy procentowe o 0,75 punktu. Fed uzasadnił decyzję utrzymującą się presją na wzrost inflacji i dalszy wzrost zatrudnienia. To czwarta z rzędu podwyżka stóp procentowych, która ma na celu ograniczenie najwyższej od ponad czterech dekad inflacji w USA.


Według przedstawicieli Fed, ogólna aktywność gospodarcza nieco zwolniła. Świadczą o tym dane napływające z przedsiębiorstw. W ostatnich miesiącach odnotowano duży przyrost liczby miejsc pracy, a bezrobocie pozostało na niskim poziomie, ale wojna na Ukrainie i trwające problemy z łańcuchem dostaw przyczyniły się do utrzymania wysokiego poziomu cen.

Przy okazji poprzedniej podwyżki o 0,75 punktu procentowego w czerwcu szef Fed Jerome Powell powiedział, że to bardzo poważny ruch, ale jeśli obecne warunki się utrzymają, takie podwyżki mogą stać się normą.

Decyzja Fed pozytywnie odebrana przez rynki kryptowalutowe

Rynki kryptowalutowe dobrze zareagowały na wiadomości, które zdaniem analityków były już uwzględnione w wycenie. Społeczność kryptowalutowa spodziewała się takich właśnie podwyżek, dlatego nie wywołało to żadnego zamieszania. Bitcoin i eter zyskały odpowiednio 1,6% i 2,3%. S&P 500 i Nasdaq, w którym dominują technologie, pozostały bez zmian.

– Ta podwyżka stóp o 75 punktów bazowych była wcześniej zapowiadana i spełniła oczekiwania, co jeszcze bardziej podsyca obawy o wolniejszy, dłuższy cykl podwyżek, a nie szybszy, preferowany przez wielu – powiedział Steven McClurg, współzałożyciel i główny dyrektor inwestycyjny w firmie zarządzającej funduszami aktywów cyfrowych Valkyrie  Investments (cyt. za Blockworks).

Inni analitycy wskazują, że w tym momencie trudno przewidzieć, jakie ruchy rynkowe mogą nastąpić w przyszłości. – Obecne wzrosty to efekt pewnej ulgi, ponieważ rynek już wycenił taki ruch Fedpowiedział Anthony Denier, prezes platformy handlowej Webull.Jeśli jednak inwestorzy uwierzą, że Fed wciąż nie kontroluje inflacji, rynek może zaliczyć spadek, ponieważ oznacza to kolejne podwyżki stóp procentowych w najbliższej przyszłości.

inflacjareklama
reklama

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.