FBI uderza w gang ransomware Hive. Jego ofiary straciły 100 mln $

FBI uderza w gang ransomware Hive. Jego ofiary straciły 100 mln $

Anna Sutowicz
Grupa Hiv została zinfiltrowana przez FBI

Organy ścigania w USA zinfiltrowały grupę Hive, która atakowała szpitale, szkoły i banki w blisko 80 krajach.


Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych ogłosił wyniki wielomiesięcznej operacji z Federalnym Biurem Śledczym. Aktywnie zakłócono działalność grupy ransomware Hive, która zdaniem agencji atakowała szpitale, szkoły i banki w ponad 80 krajach.

Wczoraj wieczorem Departament Sprawiedliwości zlikwidował międzynarodową sieć ransomware odpowiedzialną za wyłudzanie i próby wyłudzenia setek milionów dolarów od ofiar w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie — powiedział w oświadczeniu  Merrick B. Garland, prokurator generalny Stanów Zjednoczonych.

Zdaniem Departamentu Sprawiedliwości USA, od czerwca 2021 roku grupa Hive zaatakowała ponad 1500 ofiar na całym świecie i otrzymała ponad 100 mln USD w postaci okupu w kryptowalutach. Operacja FBI mająca na celu penetrację sieci Hive rozpoczęła się w lipcu 2022 roku. Dostarczyła ponad 1300 kluczy deszyfrujących, aby pomóc ofiarom odzyskać dane i systemy — w tym infrastrukturę krytyczną.

Agencja twierdzi, że grupa przestępcza zazwyczaj atakowała ofiarę, najpierw kradnąc poufne dane, takie jak na przykład wiadomości e-maile, dokumenty, zdjęcia i filmy, a następnie szyfrując pliki komputerowe. Kolejnym etapem działania Hive było żądanie okupu w bitcoinach (BTC) za klucz deszyfrujący niezbędny do przywrócenia plików i wyłudzanie dodatkowych funduszy w zamian za obietnicę niepublikowania skradzionych danych w ciemnej sieci.

Czym jest ransomware

Ransomware jest złośliwym oprogramowaniem, które szyfruje pliki i żąda okupu w kryptowalutach w zamian za zwrot dostępu. Większość organizacji zajmujących się takimi atakami pochodzi z Rosji. Według raportu Chainalysis, do tego kraju może płynąć nawet 74% światowych okupów ransomware.

Grupa Hiv została zinfiltrowana przez FBIreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.