Ethereum jeszcze w tym roku przejdzie kolejny hard fork | Wiadomości | CrypS.

Ethereum jeszcze w tym roku przejdzie kolejny hard fork

ethereum

Wczoraj twórcy Ethereum doszli do porozumienia co do pełnego zakresu najbliższej aktualizacji sieci. Hard fork nazwany “Dencun” został zaplanowany do przeprowadzenia pod koniec tego roku. 


Wstępne założenia aktualizacji obejmują ulepszenie pięciu propozycji dla Ethereum. Wspomniany hard fork ma zmniejszyć ilość danych oraz opłatę za transakcję. 

Jakie zmiany w Ethereum przyniesie Dencun?

Dencun to pakiet proponowanych zmian dla sieci Ethereum, znanych jako Propozycje Poprawek Ethereum (EIP). Każda EIP to projekt modyfikacji w sieci, który przechodzi przez proces przeglądu społeczności Ethereum, a po zaakceptowaniu staje się częścią kodu sieci. Najnowsze propozycje obejmują EIP-4844, EIP-6780, EIP-1153 i EIP-6475.

W centrum tej aktualizacji znajduje się wspomniana EIP-4844 (proto-danksharding). To funkcja, która ma na celu skalowanie blockchaina poprzez zwiększenie miejsca na “bloki” danych. Dzięki temu mogłoby dojść do zmniejszenia opłat za  transakcje w warstwie drugiej.

Pozostałe propozycje, które znalazły się w zakresie aktualizacji to:

  • EIP-1153 – zainstaluje kody operacji TSTORE i TLOAD, które tworzą chwilowe miejsce przechowywania danych usuwane po przeprowadzeniu transakcji. To stworzy nowe opcje, takie jak blokada ponownego wejścia lub zatwierdzenie pojedynczej transakcji ERC-20,
  • EIP-4788 – mający na celu poprawę projektów mostów i pooli stakingowych.
  • EIP-5656 – wprowadzający drobne zmiany w kodzie związanym z Ethereum Virtual Machine.
  • EIP-6780 – umożliwi generowanie i anulowanie kontraktów w ramach pojedynczej transakcji, co pozwoli na wyłączenie kodu operacji SELFDESTRUCT. To on do chwili obecnej odpowiadał za anulowanie kontraktu po spełnieniu określonych przesłanek.


Nie dodamy nic więcej do tego forka

– powiedział Tim Beiko, lider wsparcia protokołu w Ethereum Foundation, podczas rozmowy zespołu All Core Developers Execution Layer 163.

Hard fork po obu stronach

Dencun obejmuje aktualizacje:

  • Cancun – czyli aktualizację zasad protokołu konsensusu, która sprawdzi, czy bloki są zatwierdzone, 
  • Deneb – czyli aktualizację, która sprawdzi, czy wszelkie dane na naszych blokach zostały zapisane prawidłowo.

Teraz, kiedy twórcy mają pełne pojęcie o zakresie Dencun, mogą rozpocząć bardziej rygorystyczne testy aktualizacji.

ethereumreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.