ETF-y w Hongkongu mogą nie powtórzyć sukcesu USA. Analityk Bloomberga tłumaczy, dlaczego | Wiadomości | CrypS.

ETF-y w Hongkongu mogą nie powtórzyć sukcesu USA. Analityk Bloomberga tłumaczy, dlaczego

Jacek Walewski
bitcoin etf

Analityk Bloomberga ds. ETF-ów uważa, że bitcoinowe fundusze w Hongkongu nie okażą się takim sukcesem jak ich amerykańskie odpowiedniki. Dlaczego?


  • W tym tygodniu w Hongkongu powstały ETF-y na rynku spot BTC i ETH,
  • Zdaniem eksperta Bloomberga hongkońskie ETF-y nie okażą się takim sukcesem, jak amerykańskie fundusze.

ETF-y w Hongkongu

Organy regulacyjne w Hongkongu zatwierdziły w poniedziałek wnioski o ETF-y spot BTC i ETH. Wiele osób uważa, że to furtka dla chińskiego kapitału. Tyle że analityk Bloomberga ds. ETF-ów Eric Balchunas przewiduje, że wcale tak nie będzie.

Według niego wpływy do hongkońskich ETF-ów wyniosą tylko 500 milionów USD. Z kolei, jak już dziś wiemy, na kontach amerykańskich ETF-ów sięgają ponad 15 miliardów dolarów!

Skąd jednak taki sceptycyzm? Balchunas wskazał na kluczowe czynniki, takie jak brak dużych graczy na rynku funduszy ETF w Hongkongu oraz dość wysokie opłaty za korzystanie z funduszy, które mogą ograniczyć popyt na takie produkty.

Analityk dodał też, że potencjalni lokalni emitenci ETF-ów są mali w porównaniu z gigantami z USA. Nie ma tam odpowiednika BlackRocka czy Fidelity, które zarządzają bilionami USD.

ETF etheru

Powstanie ETF-ów w mieście-państwie jest jednak ważne. Po pierwsze, jak już wspomniałem, fundusze umożliwią pośredni handel kryptowalutami inwestorom z Hongkongu i Chin. Każdy, kto pamięta hossę z 2013 czy 2017 r., wie, jak ważny jest chiński kapitał. Do tego władze zgodziły się na powstanie ETF-u etheru. To istotne dla rynku Ethereum.

W USA walka o taki fundusz trwa. BlackRock, Grayscale, Frank Templeton, Fidelity i Invesco chcą stworzyć ETF ETH. Na drodze stoi tylko SEC, które może wyrazić zgodę na powstanie takowego lub tym razem włączyć czerwone światło.

Niektórzy analitycy uważają, że stanie się to drugie. Będzie to jednak o tyle dziwne, że ETH niewiele różni się od BTC. W dokumentach władz ether jest też określany jako towar. Mimo tego nawet eksperci Bloomberga uważają, że są małe szanse na sakramentalne “tak” w maju br.

bitcoin etfreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.