ETF-y na bitcoina pojawią się na największej giełdzie w Australii | Wiadomości | CrypS.

ETF-y na bitcoina pojawią się na największej giełdzie w Australii

Filip Dzięciołowski
Bitcoin ETF

Po sukcesie funduszy giełdowych (ETF-ów) śledzących cenę spot bitcoina w USA, kolejni emitenci w innych krajach dążą do uruchomienia analogicznych instrumentów finansowych. Niedawno otrzymały one zielone światło od władz Hongkongu. Teraz natomiast dowiadujemy się, że ETF-y na BTC mają ruszyć przed końcem tego roku na największej giełdzie w Australii. 


  • Jak przekazał Bloomberg, powołując się za anonimowe źródła związane ze sprawą, australijska giełda papierów wartościowych (ASX) ma wydać zezwolenie na spotowe ETF-y na bitcoina jeszcze w tym roku,
  • Swoje wnioski w tej sprawie w lutym br. złożyły takie podmioty, jak BetaShares, DigitalX Ltd. oraz VanEck. Co prawda, tamtejsze regulacje pozwalają na handel BTC oraz ETH za pośrednictwem ETF-ów dla rynku spot, ale odbywa się to o wiele mniej popularnej platformie.

Adopcja bitcoina postępuje

Instytucje domagają się większej przestrzeni do inwestowania w kryptowaluty. To jest niezaprzeczalny fakt, czego efekty widzimy w zadziwiająco dobrych wynikach dot. wpływów netto na amerykańskim rynku po tym, jak na początku stycznia br. wprowadzono na nim (po 11 latach walki z SEC) spotowe ETF-y na bitcoina. Coraz częściej słyszy się również o podobnych zamiarach w przypadku Korei Południowej.

Dwa tygodnie temu władze Hongkongu zatwierdziły pierwsze wnioski o tego typu instrumenty finansowe dla bitcoina oraz etheru. Te mają oficjalnie wystartować jutro, czyli 30 kwietnia.

Jest popyt na tego typu rozwiązania ze strony inwestorów, tak więc giełdy muszą na to odpowiedzieć w odpowiedniej formie.

Teraz Bloomberg poinformował, powołując się na osoby będące blisko zaznajomione ze sprawami dot. działania największej australijskiej giełdy papierów wartościowych – ASX – że ta planuje do końca 2024 roku uruchomić u siebie ETF-y na bitcoina.

Mimo iż firma zarządzająca kapitałem w wysokości 2,9 biliona dolarów nie odniosła się oficjalnie do tej informacji, to niedawno przekazała, że “współpracuje z wieloma emitentami, którzy są zainteresowani dopuszczeniem funduszy ETF opartych na kryptowalutach”. ASX kontroluje ponad 80% handlu na krajowym rynku akcji.

Warto wspomnieć, że w tamtej jurysdykcji spotowe ETF-y na bitcoina oraz ether działają już od 2 lat, aczkolwiek na znacznie mniejszej platformie – CBOE Australia. Emitentami jedynych dwóch ETF-ów są firmy GlobalX oraz 21Shares.

Bitcoin ETFreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.