ETF-y mogą "całkowicie zniszczyć" bitcoina - twierdzi znany inwestor i early adopter kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

ETF-y mogą „całkowicie zniszczyć” bitcoina – twierdzi znany inwestor i early adopter kryptowalut

Jacek Walewski
Śmierć bitcoina Bitcoin [BTC]

Arthur Hayes, inwestor, early adopter i założyciel giełdy BitMEX, jest przerażony tym, co ma miejsce. Jego zdaniem ETF-y na cenę spot bitcoina mogą zniszczyć główną kryptowalutę.


Arthur Hayes: jest się czego bać

Okazuje się, że nie wszyscy są zadowoleni z tego, że ETF-y na cenę spot BTC najpewniej powstaną. Arthur Hayes wyjaśnił w poście na swoim blogu, że cała siła bitcoina polega na tym, że kryptowaluta stale zmienia właścicieli i jest w „ciągłym ruchu”.

Czy ETF-y zmienią powyższy stan rzeczy? Hayes uważa, że jeśli emitenci jednostek tych funduszy kupią dostatecznie dużo bitcoinów, a inwestorzy zaczną w swojej masie nabywać tylko instrumenty pochodne, liczba transakcji w sieci Bitcoina spadnie.

To zaś doprowadzi do tego, że górnicy stracą motywację do dalszego sprawdzania transakcji. Innymi słowy, cały mechanizm, jaki zaprojektował Satoshi Nakamoto straci sens.

Efektem końcowym będzie to, że górnicy wyłączają swoje maszyny (…). Bez górników sieć umrze, a bitcoin zniknie

– twierdzi Hayes.

Zasadniczo, jeśli fundusze ETF zarządzane przez zarządzających aktywami z [rynku] TradFi odniosą zbyt duży sukces, całkowicie zniszczą bitcoina

– dodał.

To piękne, kiedy o tym pomyślisz. Jeśli bitcoin stanie się kolejnym walorem finansowym kontrolowanym przez państwo, umrze, ponieważ nie będzie używany

– ostrzegł.

A jest to „piękne„, bowiem społeczeństwo zacznie wtedy szukać kolejnego „niekontrolowanego przez państwo waloru pieniężnego i [takiego] systemu finansowego”.

Miejmy nadzieję, że za drugim razem nauczymy się nie przekazywać naszych kluczy prywatnych [firmom z Wall Street]

– rozmarzył się biznesmen.

ETF-y powstaną za nieco ponad dwa tygodnie?

Co ważne, wiele wskazuje na to, że ETF-y na bitcoina pojawią się na rynku już początkiem stycznia 2024 r. Analitycy Bloomberga twierdzą, że będzie to miało miejsce pomiędzy 5 a 10 stycznia.

BlackRock, Grayscale, Bitwise, WisdomTree, Invesco i Galaxy, Fidelity, Ark Invest, Valkyrie, Franklin, Hashdex, Global X ETF oraz Pando Asset czekają na decyzję SEC w sprawie ich aplikacji dot. założenia ETF-ów typu spot na BTC. Wiele ostatnich doniesień medialnych sugeruje, że założenie funduszy jest formalnością.

Śmierć bitcoinareklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.