Elon Musk ogłasza powstanie xAI. Jego nowa firma ma rzucić na kolana ChatGPT | Wiadomości | CrypS.

Elon Musk ogłasza powstanie xAI. Jego nowa firma ma rzucić na kolana ChatGPT

elon musk

Elon Musk, znany miliarder i przedsiębiorca, zaprezentował w środę projekt xAI, który ma być główną konkurencją dla ChatGPT.


Co ciekawe, Musk, który jest również CEO producenta elektrycznych samochodów Tesla, CEO firmy SpaceX i właścicielem Twittera, wielokrotnie wyrażał obawy o potencjał AI wskazując, że ta technologia może doprowadzić do zniszczenia cywilizacji. Według niego rozwój sztucznej inteligencji powinien zostać zawieszony. Nowa spółka pokazuje jednak, że znany biznesmen widocznie zmienił zdanie. 

Musk prezentuje swoją wizję bezpiecznej AI

Podczas wieczornego wydarzenia na Twitterze Musk wyjaśnił na czym polega bezpieczeństwo w branży sztucznej inteligencji. Według niego firma xAI nie będzie bezpośrednio programować moralności w swojej AI, ale będzie dążyć do stworzenia programu, który jest ciekawy świata i chce go poznać w jak najszerszym aspekcie. 

Najlepszą rzeczą, jaką mogę wymyślić z punktu widzenia bezpieczeństwa AI, jest próba zrozumienia prawdziwej natury wszechświata. Myślę, że będzie to pro-ludzkie z punktu widzenia, że ludzie są z natury ciekawi wszystkiego – w przeciwieństwie do maszyn

– powiedział Musk. 

Dodatkowo Elon zaznaczył, że przewiduje, iż w ciągu pięciu lat pojawi się superinteligencja, która dzięki AI i ML prześcignie ludzi w zdobywaniu wiedzy i wykonywaniu zadań. Jeden z użytkowników Twittera postanowił zapytać Muska o to, czy sztuczna inteligencja może posiadać świadomość. Musk wskazał pół-żartem, pół – serio, że: 

Zastanawiam się często, w którym momencie, przechodząc od pojedynczej komórki do masywnej liczby około 35 bilionów komórek, zaczyna się proces świadomości. Jeżeli model standardowy fizyki cząstek jest poprawny, to kwarki i leptony – podstawowe elementy materii – zyskały “świadomość” najpóźniej około 13,8 miliarda lat temu, co pokrywa się z wiekiem wszechświata. Zakładamy przy tym, że nie istnieją żadne inteligentne formy życia pozaziemskiego. A propos, gdzie są wszyscy kosmici?

Chociaż nie możemy jeszcze mówić o świadomości sztucznej inteligencji, to bez wątpienia możemy sobie wyobrazić taki scenariusz. Być może nawet xAI postanowi go zrealizować.

Współpraca xAI z innymi podmiotami

Nowa firma Muska jest oddzielna od X Corp, ale będzie ściśle współpracować z Twitterem, Teslą i innymi spółkami, które pomogą jej uzyskać założony cel. Obecnie xAI poszukuje do współpracy doświadczonych inżynierów i badaczy. Sam projekt spotkał się z entuzjazmem na rynku AI oraz kryptowalut. Według Linxi “Jim” Fana – badacza AI z firmy Nvidia, zespół i projekt xAI jest najlepszym co mogło spotkać AI. 

Jestem naprawdę pod wrażeniem pomysłu i talentu xAI

– napisał w swoim poście na LinkedIn.

Greg Wang, jeden ze współzałożycieli spółki, napisał na Twitterze, że xAI: 

Ma na celu przeniesienie AI na wyższy poziom, rozwijając matematyczną teorię wszystkiego dla dużych sieci neuronowych. AI pozwoli każdemu zrozumieć nasz matematyczny wszechświat w sposób o którym wcześniej nawet nie myśleliśmy.

Przyczyny stworzenia xAI i wpływ na rynek kryptowalut

Elon Musk stworzył xAI, które składa się z doświadczonych ekspertów. Większość z tych ludzi zdobywała wiedzę w takich spółkach jak DeepMind, OpenAI czy Google. Jego głównym założeniem jest zrozumienie wszechświata przy pomocy matematyki, a także wykonanie programu, który jest apolityczny i niezależny.

Elon chce w ten sposób ochronić ludzkość przed ciemną stroną AI, którą w jego opinii reprezentuje na przykład szef OpenAI podchodząc korporacyjnie do całego tematu. Rynek widzi potencjał w xAI, które doprowadziło do wzrostu tokenów powiązanych ze sztuczną inteligencją.

SingularityNET (AGIX) wzrosło o ponad 6%, podczas gdy Fetch.ai (FET) wzrósł o około 3% po ogłoszeniu rozpoczęcia projektu xAI. W którym kierunku pójdzie kontrowersyjny miliarder? Przekonamy się pewnie niebawem. 

elon muskreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.