Elon Musk odwołuje propozycję zakupu Twittera | Wiadomości | CrypS.

Elon Musk odwołuje propozycję zakupu Twittera

Maciej Żerelik
elon musk twitter pozew

CEO Tesli i SpaceX, Elon Musk, wycofał swoją ofertę kupna Twittera za 44 miliardy dolarów. Tak wynika z dokumentu złożonego w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).


Musk zaproponował zakup platformy mediów społecznościowych w kwietniu. Niemniej jednak jego komentarze wywołały wiele spekulacji na temat zbliżającego się przejęcia. Dziś wiemy już na pewno, że gigant social media nie trafi w ręce wizjonera.

Prawnicy Muska zaalarmowali firmę, że miliarder rozwiąże umowę o połączeniu, na mocy której wykupiłby wszystkie pozostałe akcje i stał się w pełni właścicielem platformy. W dokumencie SEC możemy przeczytać:

Pan Musk rozwiązuje umowę o połączeniu, ponieważ Twitter jest w istotnym naruszeniu wielu przepisów tej umowy. Wydaje się, że dokonał fałszywych i wprowadzających w błąd oświadczeń, na których pan Musk polegał przy zawieraniu umowy, i jest prawdopodobne, że firma poniesie istotny negatywny wpływ.

Musk nabył wcześniej 9,2 proc. udziałów w platformie mediów społecznościowych, na której ma 100 mln followersów. Zaoferował 54,20 dolarów za akcję, aby nabyć resztę firmy, a zarząd Twittera w czerwcu jednogłośnie zarekomendował przyjęcie transakcji.

Jednak coraz bardziej wydawało się, że miliarder chciał wycofać się z transakcji. Wcześniej powoływał się na obawy dotyczące spamu i aktywności automatycznych botów na platformie, sugerując, że Twitter nie dostarcza żądanych informacji na ten temat. W dalszej części dokumentu czytamy:

Przez prawie dwa miesiące, Pan Musk szukał danych i informacji niezbędnych do 'dokonania niezależnej oceny powszechności fałszywych lub spamowych kont na platformie Twittera. Twitter nie dostarczył lub odmówił dostarczenia tych informacji.

Musk poinformował w maju o „tymczasowym wstrzymaniu umowy”. Jego zespół prawny w czerwcu wysłał list do radcy generalnego Twittera, twierdząc, że firma nie spełnia jego żądań dotyczących danych. W liście adwokatów czytamy:

Najnowsza oferta Twittera, aby po prostu zapewnić dodatkowe szczegóły dotyczące własnych metodologii testowania firmy, czy to poprzez materiały pisemne lub ustne wyjaśnienia, jest równoznaczne z odmową pana Muska żądania danych.

Jego zespół twierdził, że było to „wyraźne naruszenie” warunków umowy, i że Musk może ją unieważnić.

Odpowiedź prezesa Twittera

W odpowiedzi na wiadomości prezes Twittera Bret Taylor napisał:

Zarząd Twittera jest zaangażowany w zamknięcie transakcji na cenie i warunkach uzgodnionych z panem Muskiem i planuje podjąć działania prawne w celu egzekwowania umowy o połączeniu. Jesteśmy przekonani, że zwyciężymy w Sądzie Kanclerskim w Delaware.

Musk jest miłośnikiem Dogecoina, którego tweety o meme coinie często powodowały wzrost lub spadek jego kursu. Wcześniej podzielił on się swoimi planami dot. tej monety, gdyby doszło do przejęcia.

DOGE miał zostać zintegrowany jako metoda płatności, a oprócz tego kod platformy social media miał zostać udostępniony w formie open-source. Co więcej, Twitter miał zapewnić mniej restrykcyjny nadzór nad treściami.

elon musk twitter pozewreklama
reklama

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.