Eksperci CoinGecko podsumowują skutki upadku FTX | Wiadomości | CrypS.

Eksperci CoinGecko podsumowują skutki upadku FTX

Maciej Zerelik
FTX jest winien swojemu największemu wierzycielowi 226 mln USD

CoinGecko spróbowało obliczyć, jak szeroki był wpływ upadku FTX. Firma starała się uwzględnić wszystkich znanych wierzycieli, a także inwestorów i inne instytucje, które zostały dotknięte bankructwem, na dzień 2 grudnia 2022 roku.


Wiadomo, że w wyniku incydentu FTX ponad 1 mln wierzycieli poniosło poważne straty finansowe. Jak wynika z akt upadłościowych, giełda ma liczne długi wobec swoich klientów – w tym dużych organizacji, jak i inwestorów detalicznych.

ftx kto stracił

Znaczna liczba tych osób trzymała swoje aktywa kryptowalutowe na FTX. Z badania wynika, że najbardziej ucierpieli obywatele Korei Południowej, Singapuru i Japonii. Ponadto ofiarą krachu FTX padły ponad 33 znane instytucje i projekty, w tym fundusz hedgingowy Galois Capital i firma venture capital Multicoin Capital.

Największe szkody i straty poniosły Genesis i BlockFI. Firmy te musiały ogłosić upadłość. Przedstawiciele tego drugiej spółki informowali, że na FTX posiadali 175 mln dolarów. Genesis natomiast starał się o dodatkowe finansowanie w wysokości do 1 mld USD, aby utrzymać biznes.

Niektórzy z inwestorów instytucjonalnych powiedzieli, że ich inwestycje były również przechowywane w portfelach upadłej platformy handlowej. Na przykład Temasek Holdings stracił 275 mln dolarów, Sequoia Capital – 213,5 mln dolarów, SoftBank – 100 mln dolarów, a Ontario Teachers’ Pension Plan (Kanada) – 95 mln dolarów.

Ponadto kilka firm nie było w stanie kontynuować normalnej działalności z powodu efektu domina. Wśród nich znalazły się SALT Lending, Genesis Block, AAX, Silvergate Bank, Auros Global i Gemini’s Earn.

FTX jest winien swojemu największemu wierzycielowi 226 mln USD
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.