Dziś UE zagłosuje ws. obowiązku weryfikacji niehostowanych portfeli kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Dziś UE zagłosuje ws. obowiązku weryfikacji niehostowanych portfeli kryptowalut

Autor: Anna Sutowicz
Redaktor: Albert Czajkowski
Parlament UE przygotowuje głosowanie na wirtualne waluty

Dziś Parlament Europejski będzie głosować nad przyjęciem projektu regulacyjnego dotyczącego przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy (AML). Wśród proponowanych środków znajduje się m.in. kontrowersyjny przepis mający na celu nałożenie wymogów weryfikacyjnych na transfery kryptowalut do niehostowanych portfeli.


AKTUALIZACJA

Parlament UE przyjął zasady uderzające w anonimowość hostowanych portfeli kryptowalut.


31 marca od godz. 13:45  w Parlamencie Europejskim ma odbyć się kluczowe głosowanie nad przyjęciem projektu regulacyjnego dotyczącego przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy (AML). Dziś prawodawcy w sejmowej Komisji Gospodarczej i Monetarnej będą głosować nad wieloma pakietami AML mającymi zastosowanie do transakcji kryptograficznych i dostawców usług związanych z kryptowalutami.

Celem proponowanych zmian jest odcięcie dostawców usług kryptograficznych działających w UE od jej systemu finansowego, dopóki firmy te nie zostaną odpowiednio uregulowane. Wedle projektu, ​​firmy kryptograficzne, które chcą oferować usługi klientom w UE, muszą być zarejestrowane jako firma, a także posiadać licencję lub zatwierdzenie przez organ regulacyjny w dowolnej jurysdykcji.

Nowe reguły wymagałyby, by użytkownicy dostawców transferów kryptowalut zgłaszali tożsamość rzeczywistego beneficjenta niehostowanych portfeli giełdom, z których przesyłają środki. Giełdy będą musiały weryfikować do czyjego zewnętrznego portfela przesyłane są krypotowaluty.

Nowy organ ds. AML

Zgodnie z projektem odpowiedzialność za utworzenie i utrzymanie rejestru będzie ponosić nowy organ do spraw AML (AMLA), nad którym prawodawcy pracują:

AMLA ustanawia i prowadzi orientacyjny i niewyczerpujący publiczny rejestr banków-przykrywek i dostawców usług w zakresie kryptowalut, którzy nie spełniają wymogów, działających w Unii i poza nią, w oparciu o informacje przekazane przez właściwe organy, organy nadzoru, Komisję lub podmioty zobowiązane. Środki te są potrzebne, biorąc pod uwagę wysokie ryzyko prania pieniędzy i finansowania terroryzmu, nieodłącznie związane z tymi podmiotami, zgodnie z projektem.

Ostateczny projekt ustawy ukończono 28 marca późnym wieczorem. Do posłów Parlamentu Europejskiego trafił natomiast rano 29 marca.

W marcu informowaliśmy, że Parlamentarzyści Unii Europejskiej zagłosowali przeciwko wprowadzeniu poprawki do ustawy Markets in Crypto Assets (MiCA). Komisja ECON odrzuciła poprawkę w ustawie MiCA dot. miningu proof-of-work.

Parlament UE przygotowuje głosowanie na wirtualne walutyreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.