Komisja ECON odrzuca poprawkę w ustawie MiCA dot. miningu proof-of-work | Wiadomości | CrypS.

Komisja ECON odrzuca poprawkę w ustawie MiCA dot. miningu proof-of-work

Zerelik Maciej
firmy wydobywające bitcoina zapewniły lepsze zwroty niż sam bitcoin

Parlamentarzyści Unii Europejskiej zagłosowali przeciwko wprowadzeniu poprawki do ustawy Markets in Crypto Assets (MiCA). Oznacza to, że kopanie kryptowalut metodą proof-of-work pozostanie dozwolone.

Patrick Hansen, który śledził przebieg dzisiejszej sesji parlamentarnej, poinformował, że większość posłów Parlamentu Europejskiego z „EPP, ECR, Renew & ID głosowała przeciw, podczas gdy mniejszość posłów z Zielonych, S&D i GUE głosowała głównie za”.

Posłowie poparli za to alternatywną poprawkę autorstwa Stefana Bergera, niemieckiego ekonomisty i polityka Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej. Można ją znaleźć tutaj. Hansen wyjaśnił:

Czy zakaz PoW ma jeszcze szansę wejść w życie?

Niemniej jednak, jak zauważyły pewne osoby, ci którzy głosowali za wprowadzeniem zakazu, wciąż mają szanse, aby go przeforsować. Mogą bowiem zawetować przyspieszoną procedurę MiCA i przenieść dyskusję na posiedzenie plenarne Parlamentu. Aby to zrobić, potrzebują 1/10 głosów Parlamentu Europejskiego, które już uzyskały.

Nawet jeśli nie zmieniłoby to wyniku głosowania, to niepotrzebnie opóźniłoby rozporządzenie o co najmniej kilka miesięcy. Co więcej, to jeszcze nie koniec dyskusji dot. PoW. Powróci ona w kontekście klasyfikacji zrównoważonego rozwoju lub w nadchodzącym rozporządzeniu dotyczącym centrów danych.

5. Do 1 stycznia 2025 roku Komisja przedstawi Parlamentowi Europejskiemu i Radzie, w stosownych przypadkach, wniosek ustawodawczy dotyczący zmiany rozporządzenia (UE) 2020/852, zgodnie z art. 10 tego rozporządzenia, w celu włączenia do unijnej klasyfikacji zrównoważonych finansów wszelkich działań związanych z wydobyciem kryptowalut, które w znacznym stopniu przyczyniają się do łagodzenia zmiany klimatu i dostosowania się do niej.

firmy wydobywające bitcoina zapewniły lepsze zwroty niż sam bitcoin
reklama
reklama