Dwaj giganci rynku rozmawiają z SEC o ETF-ie etheru. Czy to jednak dobry znak? | Wiadomości | CrypS.

Dwaj giganci rynku rozmawiają z SEC o ETF-ie etheru. Czy to jednak dobry znak?

Jacek Walewski
Ethereum ETF

Eksperci firm Grayscale i Coinbase spotkali się 6 marca z SEC. Cel? Rozwianie wszelkich obaw dotyczących konwersji funduszu Ethereum Trust należącego do Grayscale w spotowy ETF.


  • Grayscale i Coinbase prowadzą rozmowy z SEC. Te dotyczą powstania ETF-ów etheru,
  • Wiele wskazuje na to, że etherowe fundusze powstaną w maju tego roku.

Rozmowy z SEC

Firmy Grayscale i Coinbase prowadzą obecnie rozmowy z urzędnikami amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Chcą omówić kwestię wprowadzenia na rynek ETF-a etheru. Grayscale stara się – dokładnie rzecz ujmując – przekształcić swój fundusz trustu, który śledzi cenę rynkową etheru, w ETF. Cała procedura jest podobna do tej, którą firma już przeszła kilka miesięcy temu: do konwersji trustu bitcoina na ETF.

Wiadomo, że prowadzone są już zaawansowane rozmowy. 6 marca doszło do rozmów SEC-Grayscale. Miało to miejsce już po zakończeniu okresu zgłaszania uwag do wniosku dot. ETF-a i miało rozwiać obawy dotyczące możliwych manipulacji na rynku kryptowalut, do których potencjalnie mogłoby dojść w przypadku zatwierdzenia funduszu.

Zgodnie z prezentacją udostępnioną przez SEC, giełda Coinbase argumentowała, że to samo rozumowanie, które doprowadziło do zatwierdzenia funduszy ETF bitcoina, powinno zostać zastosowane w przypadku etheru. Jako powód podano to, że kryptowaluta ta też ma „mechanizmy, które znacząco ograniczają podatność ETH na oszustwa i manipulacje”.

Kolejny punkt rozmów dotyczył współpracy Coinbase z Chicago Mercantile Exchange (CME). Chodzi o pewien nadzór na ETF-em. Mechanizm taki został wdrożony dla funduszy ETF bitcoina w celu poprawy monitorowania handlu.

Grayscale chce też stworzyć ETF do handlu kontraktami terminowymi na ether.  Niektórzy analitycy sugerują, że firma może wykorzystywać swoją aplikację dot. tego ETF-a jako „konia trojańskiego” – by zmusić SEC do zatwierdzenia spotowego funduszu ETF.

ETF-y już w maju?

Eksperci sądzą, że wszystkie wnioski dot. ETF-ów ETH zostaną zatwierdzone w maju.

Jeżeli SEC po raz kolejny powie “tak”, oznacza to sporą ilość paliwa do dalszych wzrostów na rynku kryptowalut.

W tym mniej więcej czasie Fed może zacząć obniżki stóp procentowych.

Ethereum ETFreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.