Dwaj Estończycy aresztowani za kryptowalutowe oszustwa na setki milionów dolarów | Wiadomości | CrypS.

Dwaj Estończycy aresztowani za kryptowalutowe oszustwa na setki milionów dolarów

Mariusz Przepiórka
założyciele hashflare aresztowani w talinie

Prokuratorzy federalni z Waszyngtonu oskarżyli dwóch obywateli Estonii o organizację serii oszustw kryptowalutowych, w których mieli oszukać wielu inwestorów na całym świecie na łączną kwotę 575 mln USD.


Według aktu oskarżenia, Siergiej Potapienko i Ivan Turogin – obaj 37-letni mieszkańcy Tallina – byli partnerami w serii powiązanych ze sobą programów inwestycyjnych wykorzystujących kryptowaluty.

Pierwszą firmę, HashCoins, założyli w grudniu 2013 i podawali się za producentów sprzętu do wydobywania kryptowalut. Przyjmowali zamówienia (i płatności) od klientów, którzy chcieli kupić urządzenia wydobywcze. Jednak według aktu oskarżenia firma HashCoins nigdy niczego nie wyprodukowała – zamiast tego odsprzedawała sprzęt górniczy zakupiony na wolnym rynku i opóźniała wysyłkę większości sprzedanych produktów.

W maju 2015 roku, w obliczu rosnącej liczby rozżalonych klientów, Potapienko i Turogin mieli założyć drugą firmę, HashFlare. Według prokuratorów powiedzieli oni swoim klientom, że zamówienia na sprzęt wydobywczy zostaną zamienione na „zdalne usługi wydobywcze” i – zamiast obiecanego fizycznego sprzętu – osoby wysyłające fundusze otrzymają udział w zyskach z usługi.

Prokuratorzy twierdzą jednak, że Potapienko i Turogin prowadzili HashFlare bardziej jak piramidę finansową niż operację wydobywczą i oskarżyli ich o to, że faktyczne wydobycie wynosiło mniej niż 1% całego hashrate sprzedanego klientom.

Prokuratorzy zarzucają oszustwo na 575 mln USD

Według oskarżycieli, klienci HashFlare mieli dostawać fałszywe wyciągi z saldem kryptowalutowym. Gdy próbowali wypłacić pieniądze, zdaniem prokuratorów, Potapienko i Turogin wymyślali powody, dla których nie mogli dokonać wypłat.

Obaj Estończycy założyli również Polybius Bank, który był reklamowany jako bank kryptowalutowy z siedzibą w Estonii. Według oskarżenia, w czerwcu 2017 przeprowadzili ICO dla swego projektu, którym zebrali 25 mln USD. Wkrótce potem projekt upadł.

Zdaniem prokuratorów, do czasu zamknięcia HashFlare w 2019 roku Potapienko i Turogin zebrali od inwestorów ok. 550 mln USD. 20 listopada obaj zostali aresztowani w Tallinie. Ich proces będzie toczył się w Waszyngtonie.

założyciele hashflare aresztowani w taliniereklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.