Doradca prezydenta Rosji Władimira Putina oskarża administrację Trumpa o wykorzystanie stablecoinów i złota do dewaluacji 37 bilionów USD długu.
- Trump i USA mają w cyniczny sposób wykorzystywać stablecoiny – twierdzi Anton Kobyakow.
- Jego zdaniem stablecoiny mają pomóc USA zniwelować ich problem związany z długiem publicznym.
Trump chce cynicznie wykorzystać stablecoiny?
Doradca prezydenta Rosji Władimira Putina, Anton Kobyakow, powiedział, że Stany Zjednoczone cynicznie wykorzystują kryptowaluty i złoto, by dewaluować swój dług i „pilnie zaradzić spadkowi zaufania do dolara”.
Stany Zjednoczone próbują teraz zmienić zasady rynku złota i kryptowalut. Pamiętajmy o wielkości ich długu – 35 bilionów USD. Te dwa sektory [kryptowaluty i złoto] stanowią w zasadzie alternatywę dla tradycyjnego globalnego systemu walutowego
– powiedział Kobyakow na poniedziałkowej konferencji prasowej na Wschodnim Forum Ekonomicznym we Władywostoku w Rosji.
Podobnie jak w latach 30. i 70. XX wieku, Stany Zjednoczone planują rozwiązać swoje problemy finansowe kosztem całego świata – tym razem wpychając wszystkich do „kryptochmury”
– dodał.
Sugerował, że w kryptowalutowej polityce USA chodzi o przeniesienie przez Waszyngton swojego długu do świata stablecoinów, co pozwoliłoby Stanom Zjednoczonym „zacząć od zera”.
Nie wyjaśnił, w jaki sposób stablecoiny miałyby dewaluować dług, ale w prostablecoinowej polityce USA chodzi o to, by mocarstwo mogło zadłużać się po niższym koszcie.
Jak? Po prostu, jak sugerowaliśmy na łamach Cryps.pl już wiele razy, emitenci stablecoinów mają kupować obligacje USA i nimi podpierać wartość tych pierwszych.
Tym samym zwiększą popyt na obligacje Waszyngtonu, więc sprawią, że rentowność tych spadnie, co oznacza możliwość zadłużania się mocarstwa w tańszy sposób.
Dług publiczny USA wynosi dziś dokładnie 37,43 biliona USD, co oznacza ponad 10-krotny wzrost od 1981 roku.
Politykę zadłużania rozpoczął Ronald Reagan. W ciągu 33 lat poprzedzających 1981 rok dług USA utrzymywał się na stabilnym poziomie od 3,3 do 3,66 biliona USD.
Powstanie rosyjski stablecoin?
W czerwcu rosyjskie media państwowe informowały o pracach nad nowym stablecoinem opartym na rublu, który zostanie uruchomiony na platformie Tron.
Jest to o tyle ciekawe, że Rosja zakazała płatności kryptowalutami w 2022 roku.
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->
