DoJ przeprowadził ekstradycję założyciela AirBit z Panamy do USA | Wiadomości | CrypS.

DoJ przeprowadził ekstradycję założyciela AirBit z Panamy do USA

Zerelik Maciej
departament sprawiedliwości (US DoJ)

Amerykański Departament Sprawiedliwości (DoJ) przeprowadził ekstradycję głównego członka kryptowalutowego scamu z Panamy do Stanów Zjednoczonych.

Zgodnie z oświadczeniem prokuratora generalnego z Południowego Dystryktu Nowego Jorku, Audreya Straussa, władze USA dokonały ekstradycji Gutemberga Dos Santosa, współzałożyciela kryptowalutowego programu Ponziego – AirBit Club.

Dos Santos, posiadający podwójne obywatelstwo (Brazylii i USA), został poddany ekstradycji do Stanów Zjednoczonych w dniu 23 listopada 2020 roku. Według Straussa, repatriacja Dos Santosa była możliwa dzięki pomocy Homeland Security Investigations (HSI).

AirBit Club

W sierpniu, władze USA aresztowały pięć osób zaangażowanych w program AirBit Club, którym udało się wyłudzić 20 milionów dolarów. Operatorzy programu przeprowadzali kampanie reklamowe, które obiecywały użytkownikom hiperboliczne zyski z miningu i handlu Bitcoinem. DoJ twierdził jednak, że grupa wykorzystywała pieniądze ofiar na prowadzenie luksusowego życia np. zakup luksusowych domów i samochodów W oświadczeniu Departamentu Sprawiedliwości możemy przeczytać:

„Ekstradycja Dos Santos odzwierciedla determinację agentów HSI New York’s El Dorado Financial Crimes Task Force, by zdemontować globalne organizacje przestępcze, gdziekolwiek zaprowadzi nas śledztwo. Wykorzystując nasze szerokie kompetencje i sieć partnerów w zakresie egzekwowania prawa, HSI będzie nadal polować na tych, którzy polują na niewinnych obywateli dla zysku finansowego”.

Jeśli Dos Santos zostanie uznany za winnego postawionych mu zarzutów, stanie w obliczu spędzenia nawet do 20-30 lat za murami więzienia.

Organy regulacyjne walczą z krypto scamami

Organy regulacyjne na całym świecie nadal walczą z krypto scamami, które obiecują wysokie zyski. Jak informowaliśmy kilka dni temu, chińskie władze skonfiskowały od oszustów PlusToken, tokeny warte 4 miliardów dolarów.

PlusToken był jednym z największych programów Ponziego związanych z kryptowalutami. Podobnie jak inne scamy, obiecywał on użytkownikom ogromne zwroty z inwestycji. Chińskie organy ścigania przeprowadziły dochodzenie w sprawie tego projektu. W lipcu policja aresztowała 27 kluczowych członków projektu. Dzisiaj dowiedzieliśmy się, że 15 osób usłyszało wyroki skazujące. Założyciel projektu i 14 innych osób spędzą w więzieniu od 2 do 11 lat.

 

departament sprawiedliwości (US DoJ)
reklama
reklama