DoJ przeprowadził ekstradycję założyciela AirBit z Panamy do USA | Wiadomości | CrypS.

DoJ przeprowadził ekstradycję założyciela AirBit z Panamy do USA

Redakcja
departament sprawiedliwości (US DoJ)

Amerykański Departament Sprawiedliwości (DoJ) przeprowadził ekstradycję głównego członka kryptowalutowego scamu z Panamy do Stanów Zjednoczonych.

Zgodnie z oświadczeniem prokuratora generalnego z Południowego Dystryktu Nowego Jorku, Audreya Straussa, władze USA dokonały ekstradycji Gutemberga Dos Santosa, współzałożyciela kryptowalutowego programu Ponziego – AirBit Club.

Dos Santos, posiadający podwójne obywatelstwo (Brazylii i USA), został poddany ekstradycji do Stanów Zjednoczonych w dniu 23 listopada 2020 roku. Według Straussa, repatriacja Dos Santosa była możliwa dzięki pomocy Homeland Security Investigations (HSI).

AirBit Club

W sierpniu, władze USA aresztowały pięć osób zaangażowanych w program AirBit Club, którym udało się wyłudzić 20 milionów dolarów. Operatorzy programu przeprowadzali kampanie reklamowe, które obiecywały użytkownikom hiperboliczne zyski z miningu i handlu Bitcoinem. DoJ twierdził jednak, że grupa wykorzystywała pieniądze ofiar na prowadzenie luksusowego życia np. zakup luksusowych domów i samochodów W oświadczeniu Departamentu Sprawiedliwości możemy przeczytać:

“Ekstradycja Dos Santos odzwierciedla determinację agentów HSI New York’s El Dorado Financial Crimes Task Force, by zdemontować globalne organizacje przestępcze, gdziekolwiek zaprowadzi nas śledztwo. Wykorzystując nasze szerokie kompetencje i sieć partnerów w zakresie egzekwowania prawa, HSI będzie nadal polować na tych, którzy polują na niewinnych obywateli dla zysku finansowego”.

Jeśli Dos Santos zostanie uznany za winnego postawionych mu zarzutów, stanie w obliczu spędzenia nawet do 20-30 lat za murami więzienia.

Organy regulacyjne walczą z krypto scamami

Organy regulacyjne na całym świecie nadal walczą z krypto scamami, które obiecują wysokie zyski. Jak informowaliśmy kilka dni temu, chińskie władze skonfiskowały od oszustów PlusToken, tokeny warte 4 miliardów dolarów.

PlusToken był jednym z największych programów Ponziego związanych z kryptowalutami. Podobnie jak inne scamy, obiecywał on użytkownikom ogromne zwroty z inwestycji. Chińskie organy ścigania przeprowadziły dochodzenie w sprawie tego projektu. W lipcu policja aresztowała 27 kluczowych członków projektu. Dzisiaj dowiedzieliśmy się, że 15 osób usłyszało wyroki skazujące. Założyciel projektu i 14 innych osób spędzą w więzieniu od 2 do 11 lat.

 

departament sprawiedliwości (US DoJ)reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.