Dogechain chwilowo wstrzymał transakcje ze względu na krytyczny błąd | Wiadomości | CrypS.

Dogechain chwilowo wstrzymał transakcje ze względu na krytyczny błąd

Maciej Żerelik
dogechain

W ten weekend Dogechain wstrzymał transakcje. Deweloperzy wykryli bowiem krytyczny błąd w kontraktach mostu projektu.

Dogechain wstrzymał transakcje

Dogechain w ten weekend ryzykował atakiem. W dniu 10 września deweloperzy projektu znaleźli błąd i wstrzymali tworzenie bloków na kilka godzin. 11 września wznowili sieć. Błąd mógł pozwolić atakującym na swobodne mintowanie opakowanego DOGE (wDOGE) w sieci mostu.

Projekt powiedział, że fakt, iż jego sieć działa obecnie na mechanizmie konsensusu Proof-of-Authority (PoA), pozwolił zespołowi odwrócić „nieuzasadnione mineotwanie wDOGE.” Dodał, że pozostanie on na PoA, dopóki zespół nie będzie w pełni przygotowany do przejścia na konsensus Proof-of-State (PoS).

Dogechain zauważył, że problem dotyczył „wewnętrznego błędu”, a nie „exploita lub hacka”. Zespół zapewnił opinię publiczną, że żaden Dogecoin (DOGE) nie został utracony ani skradziony. Dodał, że żadne „wewnętrzne fundusze” również nie zostały utracone – przypuszczalnie odnosząc się do tokenów Dogechain (DC) i opakowanych Doge (wDOGE).

Czy Dogechain stracił fundusze?

Niektóre źródła twierdzą jednak, że Dogechain rzeczywiście stracił fundusze. Niezależny badacz kryptowalut Crumbs zasugerował, że atakujący wykorzystał lukę i wyemitował 9,7 mln wDOGE (600 000 USD). Domniemany napastnik zamienił aż 316 tysięcy dolarów na inne aktywa. Część tych środków mogła zostać zdeponowana na Binance.

Współtwórca Dogechain, Roc Zacharias, odpowiedział Crumbs i zaprzeczył kradzieży, stwierdzając, że projekt „miał wewnętrzny błąd i nie doszło do włamania”.

Pomimo tych zaprzeczeń, wydaje się, że adres Ethereum zaczynający się od 0x78F05… został specjalnie wpisany na czarną listę przez Dogechain. Dodatkowo, oficjalna relacja Dogechain o wydarzeniach sugeruje, że środki były emitowane bez żadnych ograniczeń, pomimo że później transakcje zostały odwrócone.

Te fakty nie potwierdzają, że atakujący skutecznie dokonał kradzieży. Wydaje się jednak, że dokonał on transakcji, które mogły doprowadzić do utraty środków.

Należy podkreślić, że luka dotyczy Dogechain, a nie Dogecoin. Oba projekty nie mają żadnych oficjalnych powiązań. Dogechain ma na celu zbudowanie sieci warstwy 2, która pozwala na wykorzystanie „zmostowanych” tokenów Dogecoin w nowych aplikacjach, takich jak zdecentralizowane giełdy i rynki NFT.

dogechainreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.