Dobra wiadomość dla wierzycieli FTX! Giełda kryptowalut spłaci ich z nawiązką | Wiadomości | CrypS.

Dobra wiadomość dla wierzycieli FTX! Giełda kryptowalut spłaci ich z nawiązką

Jacek Walewski
FTX

FTX spłaci swoich wierzycieli. I to z nawiązką! „Cieszymy się, że możemy zaproponować plan na podstawie rozdziału 11, który przewiduje zwrot 100% kwoty roszczenia upadłościowego wraz z odsetkami na rzecz wierzycieli pozarządowych” – przekazał w najnowszym komunikacie dyrektor generalny FTX, John J. Ray III.


  • FTX spłaci swoich wierzycieli dokładając do tego odsetki,
  • Plan spółki nie został jednak jeszcze zatwierdzony przez sąd.

FTX spłaci swoich wierzycieli

Najnowszy plan FTX zakłada „scentralizowaną dystrybucję” i spłatę wierzycieli, którzy stracili swoje środki w wyniku upadku giełdy w 2022 roku. Firma oszacowała, że łączna wartość środków, które mają trafić do byłych jej klientów będzie wynosić od 14,5 do 16,3 miliarda USD. Warto przy tym dodać, że plan spłaty nie został jeszcze sfinalizowany i zatwierdzony przez amerykański sąd upadłościowy.

Jeżeli jednak sędzia powie “tak”, wierzyciele z roszczeniami poniżej 50 000 USD będą uprawnieni do 118-procentowego odszkodowania. Spłata nastąpi w ciągu 60 dni od daty wejścia w życie planu.

Jak to jednak możliwe, że spółka, która w 2022 r. ogłosiła upadłość, teraz może sobie nie tylko pozwolić na spłatę wierzycieli, ale dodanie do tego jeszcze odsetek? W komunikacie stwierdzono, że FTX zarobiło na „niezwykle zróżnicowanym zbiorze” aktywów, z których większość pochodziła z inwestycji prowadzonych przez spółki Alameda i FTX Venture lub z roszczeń spornych.

Historia upadku giganta

Wiele wskazuje więc na to, że historia FTX dobiegnie w tym roku do końca. I będzie to finał w miarę szczęśliwy dla klientów firmy.

W 2022 r. niewiele wskazywało na to ostatnie. Działalność FTX, ówczesnego giganta rynku, to niestety w dużej mierze nielegalne, zakulisowe operacje prowadzone przez kadrę kierowniczą. Za pieniądze klientów kupowano luksusowe rzeczy i dotowano kandydatów na kongresmenów.

Doprowadziło to ostatecznie do kryzysu płynności i bankructwa spółki. Były dyrektor generalny FTX Sam Bankman-Fried został uznany za winnego wszystkich siedmiu stawianych mu zarzutów karnych. W marcu skazano go na prawie 25 lat więzienia. To i tak mało, jeżeli weźmie się pod uwagę to, że groziło mu ponad 100 lat pozbawienia wolności, czyli w praktyce dożywocie.

FTXreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.