Sam Bankman-Fried skazany! Zapadł wyrok w sprawie byłego CEO FTX! | Wiadomości | CrypS.

Sam Bankman-Fried skazany! Zapadł wyrok w sprawie byłego CEO FTX!

Karolina Kropopek
SBF

Założyciel oraz były dyrektor generalny upadłej giełdy kryptowalut FTX – Sam Bankman-Fried (SBF) stanął dziś przed sądem federalnym w Nowym Jorku, aby usłyszeć wyrok w ramach toczącej się wobec niego sprawy karnej.


  • Sam Bankman-Fried został skazany na 25 lat więzienia za oszukiwanie klientów i inwestorów giełdy kryptowalut FTX.

Ogromne straty inwestorów FTX i Alamedy

Były dyrektor generalny giełdy FTX, która upadła w listopadzie 2022 r., stanął dziś przed sądem, aby usłyszeć wyrok za rolę, jaką odegrał w kryptowalutowym oszustwie. Sędzia Lewis Kaplan stwierdził, iż kwota strat, jakie poniosły ofiary SBF-a, przekroczyła 550 milionów dolarów, podane wcześniej, jako górna granica w federalnych wytycznych.

Według najnowszego odkrycia, w rzeczywistości inwestorzy ponieśli stratę rzędu 1,7 mld dol. – Pożyczkodawcy spółki Alameda Research ponieśli stratę w wysokości 1,3 mld dol., a klienci giełdy FTX stratę w wysokości 8 mld dol. Co ciekawe, w notatce sporządzonej przed wydaniem wyroku prawnicy SBF-a twierdzili, iż “ofiary” nie poniosły żadnych strat, ponieważ odzyskają one środki w ramach procesu upadłościowego. 

Sędzia uznał natomiast, że twierdzenie, iż  klienci i wierzyciele FTX otrzymają pełną spłatę, „wprowadza w błąd, jest błędne logicznie i ma charakter spekulacyjny”. 

Manipulacja i krzywoprzysięstwo

Lewis Kaplan zaznaczył, iż SBF fałszował zeznania jeszcze zanim został zatrzymany. Doszło do tego w ramach komunikacji z byłym radcą prawnym FTX. Ponadto sędzia uznał, że podczas składania zeznań na rozprawie SBF dopuścił się krzywoprzysięstwa. Oskarżony fałszywie zeznał, iż nie miał wiedzy o tym, że Alameda wydała depozyty klientów FTX przed jesienią 2022 roku.

Próba wybielenia SBF-a

Prawnik SBF-a – Marc Mukasey – próbował przedstawić go w jak najkorzystniejszym świetle, twierdząc, iż ten “nie był bezwzględnym seryjnym mordercą finansowym, który każdego ranka wyruszał, by ranić ludzi”. Co więcej, w jego opinii prawdziwe motywy byłego CEO FTX zostały źle odebrane. Obrońca uznał go za “niezdarnego matematycznego kujona”, idąc dalej, wspomniał, że uwielbia on gry wideo, weganizm i współczuje zwierzętom. Dodatkowo Marc Mukasey zaznaczył, iż SBF naprawdę sądził iż uda mu się rozwiązać problemy w FTX. 

Co więcej, prawnicy próbowali przekonać wszystkich, że wbrew narracji rządu, motywacją SBF-a nie była chciwość i pycha. Aby to udowodnić, wskazali, iż podczas pobytu w Metropolitan Detention Center ich klient udzielał korepetycji współwięźniom przygotowującym się do GED (amerykańskiego egzaminu będącego odpowiednikiem dyplomu szkoły średniej). 

Ponadto w piśmie, które poprzedziło wydanie wyroku, matka SBF-a zaznaczyła, że jej syn pomógł dwóm oskarżonym, którym grozi prawie dożywocie za przestępstwa, których prawdopodobnie nie popełnili, w znalezieniu kompetentnego obrońcy, który przygotował ich sprawę”.

Wyrok w sprawie

Finalnie sędzia wydał wyrok 25 lat pozbawienia wolności dla SBF-a. Znany amerykański demaskator – Edward Snowden – zauważył, iż kara ta jest łagodna, patrząc na skalę przestępstwa. Podkreślił obok, że Chelsea Manning otrzymała 35 lat więzienia za lżejsze przestępstwa.

https://twitter.com/Snowden/status/1773376645161730378

 

 

SBFreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.