Do wydobycia zostało już tylko 10% podaży bitcoina | Wiadomości | CrypS.

Do wydobycia zostało już tylko 10% podaży bitcoina

Redaktor: Albert Czajkowski
btc chain

Dzisiejszego rana ilość wszystkich wydobytych bitcoinów osiągnęła 90% całkowitej podaży – wynika z danych Blockchain.com. Pozostałe 10% trafi do obiegu do lutego 2140 roku.

13 grudnia w poniedziałek rano, bitcoin osiągnął znaczący kamień milowy, ponieważ wydobyto 90% maksymalnej podaży. 18,89 miliona BTC z maksymalnych 21 milionów jest teraz na otwartym rynku. Ich wykopanie zajęło 12 lat, jednak na pozostałe 10% będziemy musieli poczekać znacznie dłużej.

119 lat do wydobycia wszystkich bitcoinów

Łańcuch bloków bitcoina emituje nowe coiny, jako nagrodę dla górników weryfikujących bloki. Wielkość nagrody zmniejsza się o połowę wraz z każdym kolejnym halvingiem, następującym co 4 lata. W ten sposób od maja 2020 roku do górników trafia 6,25 bitcoina za każdy nowy zweryfikowany blok. Od 2024 roku będzie to 3,125 BTC.

Do 2040 nagroda blokowa stanie się mniejsza niż 0,2 BTC, a do wydobycia pozostanie 80 000 coinów. Wykopanie ostatniego bitcoina zajmie aż 40 lat i szacuje się, że zakończy się w lutym 2140 roku.

Podaż, cena i stracone środki

Podczas krótkiej historii pierwszej kryptowaluty mogliśmy obserwować jak wraz ze wzrostem podaży rosła jej popularność oraz cena. Na początku 2010 roku, gdy w obiegu znajdowało się 10% bitcoinów, jego jednostka kosztowała mniej niż 10 centów. W grudniu 2012 roku, kiedy podaż osiągnęła poziom 50%, cena BTC wynosiła 7,5 USD. Dziś, gdy do obiegu trafiło 90% wszystkich bitcoinów, za jednego musielibyśmy zapłacić $....

Trzeba zwrócić uwagę, że całkowita liczba dostępnych BTC, jest już znacznie mniejsza niż ustalony sztywny limit 21 milionów. Chainalysis szacuje na podstawie analizy aktywności adresów, że 3,7 miliona bitcoinów zostało utraconych w wyniku różnych zdarzeń takich jak zniszczenie kluczy prywatnych czy śmierć posiadacza. Do tej kwoty należy dodać także 1 mln BTC Satoshiego Nakamoto, który nie przeniósł ich od momentu wydobycia we wczesnych dniach sieci.

btc chainreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.