Do sieci wyciekły dane 533 mln użytkowników Facebooka | Wiadomości | CrypS.

Do sieci wyciekły dane 533 mln użytkowników Facebooka

Maciej Żerelik
Wyciek danych z Facebooka zagrożeniem dla kryptowalut

Według analityka bezpieczeństwa, na popularnym forum hakerskim wyciekły wrażliwe dane osobowe ponad pół miliarda użytkowników Facebooka. Jest to potencjalne zagrożenie dla milionów traderów i hodlerów. Z całą pewnością staną się oni potencjalnymi ofiarami sim-swappingu i innych ataków bazujących na danych tożsamości.

Informacje o przecieku ujawnił Alon Gal, CTO firmy bezpieczeństwa Hudson Rock:

Według analityka, wyciek ma związek z luką odkrytą po raz pierwszy w 2019 roku. W styczniu 2021 roku hakerzy wykorzystali ją, aby uzyskać dostęp do numerów telefonów użytkowników. Teraz do numerów dołączyły też takie dane jak:

  • Facebook ID
  • Pełne imię i nazwisko
  • Lokalizacja
  • Poprzednia lokalizacja
  • Data urodzenia
  • Adres e-mail (czasami)
  • Data utworzenia konta,
  • Status związku
  • Bio

Według Gala, informacje te mogą posłużyć hakerom i oszustom do różnych ataków i manipulacji:

Źli aktorzy z pewnością wykorzystają te informacje do inżynierii społecznej, oszustw, hakowania i marketingu.

Szczególnie zagrożeni takimi atakami są użytkownicy kryptowalut. Na początku tego roku ofiara tzw. sim-swapa pozwała T-Mobile na 450 000 dolarów. W 2018 roku Kaspersky Labs odkrył, że w ciągu roku, hakerzy ukradli w tego typu atakach 21 000 ETH, obecnie wartych ponad 43 miliony dolarów.

Ten wyciek danych jest również o wiele większy niż wyciek Ledgera pod koniec ubiegłego roku. Wkrótce po tym, jak informacje o ponad 270 000 użytkownikach wyciekły do sieci, zaczęli oni raportować emaile z groźbami wymuszenia. Niektórzy rozważali nawet pozwy sądowe przeciwko firmie produkującej portfele sprzętowe.

Wyciek danych z Facebooka zagrożeniem dla kryptowalutreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.