Do sieci wyciekły dane 533 mln użytkowników Facebooka | Wiadomości | CrypS.

Do sieci wyciekły dane 533 mln użytkowników Facebooka

Maciej Zerelik
facebook wyciek

Według analityka bezpieczeństwa, na popularnym forum hakerskim wyciekły wrażliwe dane osobowe ponad pół miliarda użytkowników Facebooka. Jest to potencjalne zagrożenie dla milionów traderów i hodlerów. Z całą pewnością staną się oni potencjalnymi ofiarami sim-swappingu i innych ataków bazujących na danych tożsamości.

Informacje o przecieku ujawnił Alon Gal, CTO firmy bezpieczeństwa Hudson Rock:

Według analityka, wyciek ma związek z luką odkrytą po raz pierwszy w 2019 roku. W styczniu 2021 roku hakerzy wykorzystali ją, aby uzyskać dostęp do numerów telefonów użytkowników. Teraz do numerów dołączyły też takie dane jak:

  • Facebook ID
  • Pełne imię i nazwisko
  • Lokalizacja
  • Poprzednia lokalizacja
  • Data urodzenia
  • Adres e-mail (czasami)
  • Data utworzenia konta,
  • Status związku
  • Bio

Według Gala, informacje te mogą posłużyć hakerom i oszustom do różnych ataków i manipulacji:

Źli aktorzy z pewnością wykorzystają te informacje do inżynierii społecznej, oszustw, hakowania i marketingu.

Szczególnie zagrożeni takimi atakami są użytkownicy kryptowalut. Na początku tego roku ofiara tzw. sim-swapa pozwała T-Mobile na 450 000 dolarów. W 2018 roku Kaspersky Labs odkrył, że w ciągu roku, hakerzy ukradli w tego typu atakach 21 000 ETH, obecnie wartych ponad 43 miliony dolarów.

Ten wyciek danych jest również o wiele większy niż wyciek Ledgera pod koniec ubiegłego roku. Wkrótce po tym, jak informacje o ponad 270 000 użytkownikach wyciekły do sieci, zaczęli oni raportować emaile z groźbami wymuszenia. Niektórzy rozważali nawet pozwy sądowe przeciwko firmie produkującej portfele sprzętowe.

facebook wyciek
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.