Ofiara kradzieży 15 BTC pozywa T-Mobile | Wiadomości | CrypS.

Ofiara kradzieży 15 BTC pozywa T-Mobile

Konrad Juszczyk
Ofiara kradzieży 15 BTC pozywa T-Mobile

Calvin Cheng stracił 15 BTC przez hakera wykorzystującego technikę SIM-swap. Postanowił pozwać operatora telefonicznego o to, że nie chroni on swoich klientów przed napadami za pomocą tego rodzaju ataków.

Pozew przeciwko T-Mobile

Ofiara kradzieży 15 bitcoinów, przy użyciu ataku typu SIM-swap złożyła pozew przeciwko T-Mobile, zarzucając zaniedbanie ze strony amerykańskiego operatora sieci telefonii komórkowej w zapobieganiu tego rodzaju oszustwom. Zgodnie z dokumentami sądowymi złożonymi na początku tego tygodnia, Calvin Cheng stracił 15 bitcoinów, wartych wówczas ponad 450,000 dolarów.

To działanie wynika z systemowych i powtarzających się problemów T-Mobile w zakresie ochrony i zabezpieczenia bardzo wrażliwych danych osobowych i finansowych swoich klientów przed powszechnymi, szeroko opisywanymi i przewidywalnymi próbami nielegalnego uzyskania takich informacji – mówi pozew.

Ponoć sprawca całego zamieszania skontaktował się z ofiarą przez aplikację komunikacyjną Telegram, podszywając się pod Brandona Buchanana, będącego współzałożycielem funduszu inwestycyjnego Iterative Capital. Sam Buchanan jest klientem T-Mobile i jak się okazało, padł ofiarą ataku wymiany karty SIM.

Hakerzy podszyli się pod Buchanana na czacie telegramowym z Chengiem, zwracając się do niego z pytaniem, czy chciałby odsprzedać swoje BTC dla klienta funduszu po atrakcyjnej cenie. Spokojny wiedząc, że rozmawia z współzałożycielem firmy, Cheng zgodził się na umowę i przeniósł aktywa do portfela cyfrowego, który teoretycznie miał być kontrolowany przez Buchanana. Takie ataki są coraz popularniejsze i dzięki nim sprawcy poza dostępem do kontaktów, mogą przejąć konta internetowe, przechodząc przez 2 etapową autoryzację.

Kilka dni później Buchanan skontaktował się z klientami giełdy Iterative, aby poinformować ich, że kilka z jego kont zostało przejętych przez oszustów wykorzystujących SIM-swaping, które przyjęły jego tożsamość i użyły jej do zainicjowania transakcji w imieniu firmy. Buchanan ponoć próbował również interweniować bezpośrednio w T-Mobile, ale nie udało mu się zapewnić zwrotu pieniędzy w imieniu Chenga.

SIM-Swap

Złodzieje mają kolejny skuteczny sposób na wyprowadzenie pieniędzy z kieszeni ofiar. Podmiana karty SIM jest obecnie bardzo popularnym i wyjątkowo skutecznym sposobem uzyskiwania dostępu do telefonów ofiar. Jak podkreśla pozew w sprawie, wymiana kart SIM nie jest nowym zjawiskiem i jest na ustach agencji federalnych od 2016 roku. Nie jest to również pierwszy raz, kiedy T-Mobile został uwikłany w pozwy sądowe związane z wymianą kart SIM z udziałem inwestorów kryptowalutowych. Władze na całym świecie starają się rozwiązać problem ataków SIM-swap. Niedawno Europol pomógł aresztować 10 mężczyzn, którzy właśnie wykorzystywali tą metodą kradnąc kryptowaluty o wartości 100 milionów dolarów, od amerykańskich celebrytów.

Ofiara kradzieży 15 BTC pozywa T-Mobile
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.