Digital Dollar Project rozpocznie 5 pilotaży CBDC | Wiadomości | CrypS.

Digital Dollar Project rozpocznie 5 pilotaży CBDC

Zerelik Maciej
cyfrowy dolar projekt

Digital Dollar Project (DDP), która jest prywatną inicjatywą na rzecz wprowadzenia cyfrowego dolara, ogłosiła w poniedziałek zbliżające się uruchomienie co najmniej pięciu programów pilotażowych. Ich celem będzie sprawdzenie możliwości wprowadzenia cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) emitowanej przez Rezerwę Federalną.

Organizacja non-profit zajmująca się badaniami nad cyfrowym dolarem została założona w zeszłym roku we współpracy z firmą Accenture. To właśnie ta spółka zapewni pierwszą fazę finansowania pilotażów. Na jej czele stoją byli amerykańscy regulatorzy i dyrektorzy informatycznego giganta konsultingowego.

Cyfrowe waluty banków centralnych odegrają ważną rolę w modernizacji naszych systemów finansowych – zwiększając dostęp do nich i integrację w ich obrębie, a jednocześnie stanowiąc cenną granicę innowacji dla nowych produktów i usług w połączeniu z innymi kluczowymi innowacjami, takimi jak cyfrowa tożsamość

– powiedział David Treat, starszy dyrektor zarządzający w Accenture.

W komunikacie poinformowano, że w ramach projektu przeanalizowane i określone zostaną techniczne i funkcjonalne wymagania dotyczące emisji cyfrowego dolara. W dalszej kolejności DPP oceni pozostałe korzyści oraz przetestuje aplikacje i przypadki użycia zarówno w handlu detalicznym, jak i hurtowym.

Potrzeba wprowadzenia dolara cyfrowego

Pomimo dominacji amerykańskiego dolara na rynku międzynarodowym, kraj ten pozostaje w tyle, jeśli chodzi o działania w zakresie CBDC. Prym wiodą Chiny, które przeprowadziły już kilka pilotaży cyfrowego juana. Nad cyfrowym fiatem pracują też m.in. Wielka Brytania i Japonia.

Choć amerykańska Rezerwa Federalna kilkakrotnie omawiała kwestię cyfrowego dolara, to pilotażowe projekty uruchamia podmiot prywatny. Nie jest pewne, jak rząd USA przyjmie wyniki badań. Jeden z dyrektorów DDP ujawnił jednak, że organizacja non-profit jest w kontakcie z Rezerwą Federalną.

Stany Zjednoczone nie muszą być pierwsze, jeśli chodzi o cyfrową walutę banku centralnego, ale muszą być liderem w ustalaniu standardów dla cyfrowej przyszłości pieniądza. Musimy lepiej zrozumieć, jak zrównoważyć złożone kwestie związane z CBDC i jak uwzględnić kluczowe wartości społeczne, takie jak prawo do prywatności, integracja finansowa i rządy prawa.

– powiedział J. Christopher Giancarlo, były przewodniczący CFTC i współzałożyciel DDP.

cyfrowy dolar projekt
reklama
reklama