DEXy są w większości niebezpieczne - twierdzi najnowszy raport | Wiadomości | CrypS.

DEXy są w większości niebezpieczne – twierdzi najnowszy raport

Zerelik Maciej
dex

Ostatni raport strony ratingowej Cer Live wskazuje, że 14 z 25 największych zdecentralizowanych giełd (DEX), wypada bardzo słabo jeżeli chodzi o poziom bezpieczeństwa.

W raporcie zwrócono uwagę na szereg problemów, z którymi boryka się większość DEX-ów. Wśród nich wymieniono fałszywe notowania tokenów, występowanie błędów, opóźnień w potwierdzaniu transakcji oraz brak danych o notowanych parach handlowych. Sprawdzono również czy giełdy przeszły audyt bezpieczeństwa, czy platforma oferuje bug bounty lub czy w każdej fazie projektu było zapewnione odpowiednie bezpieczeństwo.

Istnieją tylko dwa bezpieczne DEXy

Następnie, w oparciu o bezpieczeństwo każdego systemu, przyznano ocenę w zakresie od 1 do 10 punktów. Każdy wynik powyżej 8 oznacza, że platforma jest bezpieczna. Ocenę od 6 do 8 uznano za „dobrą”, a każda ocena poniżej 6 punktów jest „niska”, a tym samym „niebezpieczna”. Spośród 25 analizowanych giełd tylko dwie uzyskały wysoki wynik: Uniswap i Syntetyx.

raport dexy
źródło: CER

Nieaktualny audyt bezpieczeństwa

CER zwrócił uwagę na niską punktację za audyt, twierdząc, że wiele giełd nie przeprowadza ponownego audytu po wprowadzeniu zmian w kodzie. Punkty straciła każda giełda, której audyty zostały uznane za nieaktualne. Niektóre platformy w ogóle nie opublikowały publicznych raportów:

„6 giełd (24%) nie przeszło audytu bezpieczeństwa lub nie ogłosiło publicznie, że zostały poddane audytowi. Należy zauważyć, że nieaudytowana giełda nie może być uznana za bezpieczną”.

Niektóre z 25 platform do przeprowadzenia audytu bezpieczeństwa zatrudniły indywidualnych badaczy, a nie wyspecjalizowane firmy. Jest to praktyka, którą autorzy raportu zdecydowanie odradzają. Odnosząc się do ostatniego boomu na DeFi, naukowcy stwierdzili, że użytkownicy DEXów są bardziej narażeni na oszustwa niż hacki:

„Mimo że w porównaniu z platformami scentralizowanymi nie doszło do żadnych znaczących włamań do zdecentralizowanych giełd, użytkownicy DEXów są w rzeczywistości bardziej podatni na oszustwa”.

Ostatecznie w raporcie CER stwierdzono, że 92% z 25 największych DEXów musi bardziej skupić się na bezpieczeństwie.

dex
reklama
reklama