Deweloperzy Cardano rozpoczęli wdrażanie hard forka Vasil w sieci głównej | Wiadomości | CrypS.

Deweloperzy Cardano rozpoczęli wdrażanie hard forka Vasil w sieci głównej

Maciej Żerelik
hardfork-cardano (1)

Zespół Input Output Global (IOG, dawniej IOHK) rozpoczął ostatni etap aktywacji aktualizacji Vasil w sieci głównej Cardano. Według szefa firmy Charlesa Hoskinsona, deweloperzy zainicjowali już tzw. „kombinator” hard forka.


W niedawnym filmie opublikowanym na Twitterze Hoskinson powiedział:

Żądanie kombinatora hard forka zostało złożone i pomyślnie zaakceptowane. Co oznacza, że proces się rozpoczął. […] Wszyscy będziemy siedzieć i patrzeć jak rakieta Vasil startuje. To już jest w powietrzu. […] Teraz nie ma już odwrotu. To już się zaczęło.

Hard Fork Combinator (HFC) to opracowane przez IOG narzędzie do agregacji protokołów, które umożliwia przeprowadzanie dużych aktualizacji blockchaina „w tle”.

HFC zostało po raz pierwszy użyte w lipcu 2020 roku, kiedy Cardano aktywowało aktualizację Shelley. Mechanizm ten eliminuje zakłócenia pracy blockchaina i przestoje w sieci, ponieważ węzły nie muszą jednocześnie aktualizować oprogramowania do świeżej wersji – przejście odbywa się w czasie.

Vasil już 22 września 2022 roku

Zgodnie z planem, Vasil zostanie aktywowany w mainnecie w dniu 22 września 2022 roku. Jednak według Hoskinsona, z wielu przyczyn technicznych, niektóre zmiany wejdą w życie dopiero 27 września.

Szef IOG wezwał również członków społeczności do aktualizacji cyfrowego portfela Daedalus do najnowszej wersji (5.0.0). Zawiera ona bowiem kilka ważnych poprawek.

Vasil zawiera cztery propozycje ulepszenia sieci Cardano, skupiające się na zmniejszeniu opłat transakcyjnych i poprawie bezpieczeństwa sieci. Aktualizacja uprości również interakcję z smart kontraktami.

Dla przypomnienia, zespół IOG aktywował aktualizację Vasil w testnecie w dniu 3 lipca 2022 roku.

hardfork-cardano (1)reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.