Deweloper Ethereum oskarżony o współpracę z Koreą Północną | Wiadomości | CrypS.

Deweloper Ethereum oskarżony o współpracę z Koreą Północną

Konrad Juszczyk
Sprawa sądowoa dewelopera Etheruem o współpracę z Koreą Północną Kryptowaluty

Rząd USA zamierza oskarżyć dewelopera Ethereum Virgila Griffitha o dostarczenie informacji Korei Północnej.

W kwietniu 2019 roku Virgil Griffith wziął udział w konferencji blockchain w Pjongjangu, gdzie rzekomo powiedział przedstawicielom rządu Korei Północnej o możliwościach wykorzystania kryptowalut i blockchainu. Wśród nich miały być informacje dotyczące obchodzenie sankcji czy wykonywania transgranicznych przelewów. FBI i nowojorska prokuratura aresztowały Griffitha w listopadzie 2019 roku. Jest on oskarżony o naruszenie amerykańskich przepisów dotyczących sankcji i powiązania z Koreą Północną.

Griffith dostarczył Korei Północnej dane o technologii, wiedząc, że można ją wykorzystać przy obejściu sankcji i praniu pieniędzy. – powiedział adwokat Joffrey Berman.

Specjalista nie miał zezwoleń Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych i Urzędu Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC) na wizytę w Korei Północnej i świadczenie jakichkolwiek usług lub porad. W listopadzie 2019 roku Griffith został aresztowany pod zarzutem złamania amerykańskich przepisów dotyczących sankcji, a następnie zwolniony za kaucją o wartości 1 miliona dolarów.

We wtorek 22 grudnia odbyła się długo oczekiwana rozprawa sądowa w Nowym Jorku. Sędzia zapytał czy rząd uważa, że informacje ujawnione w przemówieniu Griffitha „wykraczają poza istniejące możliwości blockchain i wiedzę o kryptowalutach Korei Północnej”. Prokuratura nie uznała rządowych arguemntów, a sam Virgil Griffith odpowiadając w sądzie pomógł uczestnikom zrozumieć działanie kryptowalut, przyczyniając się do częściowego przekonania o swojej niewinności.

Brak orzeczenia w sprawie o wycofania zarzutów, spowodował zwrócenie się sędziego do obu stron. Przykazał im wypracować porozumienie i skierować je do siebie pod koniec stycznia 2021 roku. Jeśli strony procesu zgodzą się na proponowany termin, to postępowanie w pierwszym tego rodzaju procesie w USA rozpocznie się we wrześniu 2021 roku.

Sprawa sądowoa dewelopera Etheruem o współpracę z Koreą Północną
reklama
reklama