DEA nie nadzorowało właściwie spraw związanych z kryptowalutami | Wiadomości | CrypS.

DEA nie nadzorowało właściwie spraw związanych z kryptowalutami

Michał Misiura
bitcoin za narkotyki

Według najnowszego raportu amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości, antynarkotykowa agencja nie radziła sobie z kryptowalutami. Zaniedbania w procedurach pozostały widoczne nawet po przypadku kradzieży 700 000 USD w BTC, której dokonał pracownik DEA. 

Audyt DEA nie przedstawił agencji w korzystnym świetle. Inspektor Generalny donosi o zaniedbaniach w kontroli postępowań, w których antynarkotykowa agencja miała do czynienia z kryptowalutami. Na jaw wyszła zwłaszcza niekompetencja w zakresie monitorowania działań własnych pracowników.

Agent, który ukradł bitcoiny

Raport przypomina głośny incydent z czasów rozpracowywania i likwidacji Silk Road’u – swego czasu największego narkotykowego czarnego rynku w dark webie. Jeden ze śledczych DEA pracujących przy sprawie – Carl Mark Force IV, ukradł wówczas bitcoiny warte 700 000 USD.

Jak wskazują audytorzy nawet ta sytuacja nie skłoniła jednak agencji do zmian w sposobie zarządzania. Brak odpowiednich procedur pozostawał widoczny na 2 lata po incydencie. W cytowanym przez CoinDesk fragmencie raportu, czytamy:

Obawiamy się, że po tym zdarzeniu DEA nie wdrożyło dodatkowych kontroli wewnętrznych, szczególnie związanych z dochodzeniami dotyczącymi wirtualnej waluty.

Główne błędy DEA

Jako podsumowanie bolączek, z którymi mierzy się agencja, może posłużyć inny fragment raportu:

Prowadzone przez DEA działania związane z wirtualną walutą były niezadowalające z powodu nieodpowiedniego zarządzania centralą, braku właściwej polityki, niedostosowanych procedur kontroli wewnętrznej, niewystarczającego nadzoru i braku szkoleń.

Jak widać zakres niekompetencji, o których donosi raport jest rozległy. Ponadto audytorzy zwrócili uwagę na wyjątkowo słabą dokumentację. Agenci DEA nie wiedząc jak ją prowadzić dopasowywali informacje o transakcjach do swoich działań, starając się otrzymać logiczny ciąg przyczynowo-skutkowy, co jednak nie zawsze im wychodziło.

Audyt DEA z czerwca 2020

bitcoin za narkotyki
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.