Krew na rynku kryptowalut - bitcoin spada do poziomu z końca 2020 r. | Wiadomości | CrypS.

Krew na rynku kryptowalut – bitcoin spada do poziomu z końca 2020 r.

Michał Misiura
rynek spadki

Weekendowe spadki na rynku kryptowalut znalazły przedłużenie w poniedziałek. Kurs bitcoina spadł dziś poniżej 23 500 dolarów, a Ethereum w okolice 1200 USD. To najniższe poziomy od 18 miesięcy.


Całkowita kapitalizacja rynku kryptowalut spadła poniżej 1 biliona dolarów, czyli o ponad 50% w stosunków do szczytów z listopada zeszłego roku. Straty odnotowały niemal wszystkie coiny i tokeny – w wielu przypadkach rzędu kilkudziesięciu procent. Ceny głównych kryptowalut spadły do poziomów z początków ostatniej hossy, rozpoczętej pod koniec 2020 roku. 

Sentyment na rynku pozostaje skrajnie zły. Indeks strachu i chciwości osiągnął poziom 11, przypisywany ekstremalnym obawom inwestorów. 

Kurs BTC do dolara - 13.06.2022/15:30
Kurs BTC do dolara – 13.06.2022/15:30
Kurs ETH do dolara - 13.06.2022/15:30
Kurs ETH do dolara – 13.06.2022/15:30

Przyczyny dzisiejszych spadków na rynku kryptowalut

W ostatnich dniach poważnie traciły nie tylko bitcoin i pozostałe kryptowaluty. Spadki dotknęły także główne amerykańskie indeksy, a sytuacja na światowych rynkach finansowych jest aktualnie bardzo niepewna. Główną winę ponosi rekordowy odczyt wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) w Stanach Zjednoczonych. Zgodnie z danymi, przedstawionymi w ostatni piątek, inflacja w USA wyniosła 8,6%, co stanowi najwyższy poziom od grudnia 1981 roku, a więc od ponad 40 lat.

Teraz rynki szykują się na odpowiedź Rezerwy Federalnej, którą prawdopodobnie będzie kolejna podwyżka stóp procentowych. Ekonomiści zakładają, że podobnie jak inflacja, przekroczy ona początkowe oczekiwania. Obecnie przewiduje się, że po środowym posiedzeniu komitetu ds. kształtowania polityki Fed stopa referencyjna zostanie podniesiona o pół punktu do 1,5%. Inwestorzy i rynki spodziewają się w tym roku dalszego zacieśniania polityki monetarnej. W zeszłym tygodniu swoją pierwszą od 11 lat podwyżkę stóp procentowych ogłosił także Europejski Bank Centralny.

Koniec łatwego pieniądze na atrakcyjnych warunkach kredytowych odbija się negatywnie na giełdzie, a zwłaszcza akcjach spółek technologicznych. Kryptowaluty, które wykazują w tym roku wysoki poziom korelacji z tradycyjnymi rynkami, zachowują się w dużej mierze tak jak one. Ponadto inwestorzy traktują je wciąż jako aktywa wysokiego ryzyka i w okresach niepewności odchodzą od nich wybierając te narażone na mniejszą zmienność.

rynek spadkireklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.