Czy sierpniowy zwrot 3 mld USD z Mt.Gox uderzy w rynek kryptowalut? | Wiadomości | CrypS.

Czy sierpniowy zwrot 3 mld USD z Mt.Gox uderzy w rynek kryptowalut?

Mariusz Przepiórka
mt.gox oddaje bitcoiny - czy to będzie czarny łabędź rynku kryptowalut

141 686 BTC, o wartości około 3 mld USD, trafi wkrótce do wierzycieli Mt.Gox. Pojawiają się obawy, że tak duża nadpodaż doprowadzi do spadków na rynku kryptowalut. Czy ma to jednak uzasadnienie?


We włamaniu na Mt. Gox w 2011 roku skradziono 850 000 BTC o wartości około 17,8 mld USD według ceny bieżącej. W 2014 roku giełda poinformowała, że znalazła 200 000 BTC, ale do tej pory tokeny były zablokowane w sprawach sądowych.

W listopadzie 2021 roku Mt. Gox opublikowała formalny „Plan zwrotu”, zgodnie z którym chce oddać inwestorom środki, na które natrafiła mniej więcej siedem lat temu. 6 lipca 2022 roku Mt. Gox i „Powiernik” Nobauaki Kobayashi wysłali wiadomość e-mail do wierzycieli, dając im opcję otrzymania zwrotu w USD, BTC lub BCH. Środki mogą trafić do nich już w sierpniu.

Czy tokeny z Mt. Gox wpłyną na cenę BTC?

Jak zauważył analityk kryptowalutowy Miles Deutscher, wielu inwestorów obawia się, że uwolnienie prawie 142 000 BTC może spowodować dramatyczny spadek ceny bitcoina z powodu zwiększonej presji sprzedaży.

Pojawiły się nawet teorie, że spadek ceny bitcoina może spowodować zrównanie się kapitalizacji największej kryptowaluty z Ethereum, prowadząc do realizacji scenariusza „The Flippening”. The Flippening to hipotetyczne wydarzenie, w którym Ethereum wyprzedza bitcoina pod względem „market capu”, co mogłoby się zdarzyć, gdyby BTC spadł do 10 000 USD, a ETH zyskało jeszcze 30% względem swojej obecnej ceny.

Obawy mogą być jednak bezpodstawne, ponieważ wielu wierzycieli już sprzedało swoje roszczenia funduszom kryptowalutowym. Grupy takie jak Fortress Investment Group LLC zaoferowały wierzycielom wczesną wypłatę w wysokości od 600 do 1300 USD w gotówce. Jak powiedział Michael Hourigan, dyrektor zarządzający w Fortress, „zamiast czekać kolejny rok lub dłużej, już teraz oferujemy opcję płynności dla wierzycieli, którzy chcą otrzymać gotówkę lub BTC”. Można również założyć, że nie wszyscy wierzyciele będą chcieli pozbyć się BTC.

mt.gox oddaje bitcoiny - czy to będzie czarny łabędź rynku kryptowalut
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.