Czy ludzie byli na księżycu? Technologia blockchain ma to wyjaśnić | Wiadomości | CrypS.

Czy ludzie byli na księżycu? Technologia blockchain ma to wyjaśnić

Jacek Walewski

Startup Lonestar z Wyspy Man i Florydy współpracuje z NASA. Cel? Stworzyć pionierskie rozwiązanie do przechowywania danych, które będą weryfikowane za pomocą technologii blockchain. Brzmi tajemniczo, ale w praktyce chodzi o system, który pomoże weryfikować to, czy ludzie wylądowali na Księżycu.


Blockchain i lot na Księżyc

Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej Stanów Zjednoczonych (NASA) i Lonestar, startup z siedzibą na Florydzie oraz na Wyspie Man, chcą wysłać na Księżyc ładunek zawierający „kostki danych”. Cel ma zostać zrealizowany w lutym 2024 r. Dane zabezpieczone w tych kostkach zostaną zweryfikowane ponownie na Ziemi przy użyciu technologii blockchain. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, technologia ta pomoże raz na zawsze udowodnić to, czy ludzie wylądowali na Księżycu. Do tego pomoże podłożyć fundamenty pod kolejne kosmiczne wyprawy.

Wszystko dzieje się w szczególnym momencie historii, bowiem już pod koniec 2024 r. będzie realizowana misja NASA Artemis 2. Czterech astronautów ma opuścić Ziemię, okrążyć naszego naturalnego satelitę, a następnie powrócić na rodzinną planetę. Będzie to ostatni test, zanim rząd USA ponownie wyśle ludzi na powierzchnię Księżyca w ramach misji Artemis 3.

Lonestar i Wyspa Man współpracują też nad dość ciekawym projektem: pionierskimi, długoterminowymi księżycowymi systemami magazynowania, które będą opierać się na energii słonecznej i nie będą wymagały tworzenia dodatkowej infrastruktury.

Jak podało BBC Science Focus, chodzi o stworzenie „cyfrowych znaczników”, które będą przechowywane w kostkach danych na Księżycu. Dane te zostaną zweryfikowane za pomocą blockchaina na Ziemi, aby upewnić się, że są kompletne i niezmienione. To pomoże nam też zweryfikować za pośrednictwem łańcucha bloków wszelkie potencjalne teorie spiskowe dotyczące następnego lądowania na Księżycu. Wszyscy astronauci lądujący na Księżycu w przyszłości będą mogli wykorzystać kostki danych, aby zasadniczo sprawdzić stan naszego satelity.

Walka z teoriami spiskowymi

W wywiadzie dla Science Focus szef ds. innowacji w Digital Isle of Man powiedział, że NASA „zaskakująco trudno” jest odrzucać pogląd, że to ona przyczyniła się do sześciu lądowań ludzi na Księżycu w latach 1969–1972. Może w przyszłości blockchain w jakiś stopniu pomoże rozwiać takie wątpliwości niedowiarków.
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.