Czy już w tym tygodniu zapadnie wyrok w sprawie SEC vs. Grayscale? | Wiadomości | CrypS.

Czy już w tym tygodniu zapadnie wyrok w sprawie SEC vs. Grayscale?

gary gensler sec (1)

Decyzja dot. bitcoinowego ETF-a Grayscale może zapaść już w tym tygodniu, twierdzi ekspert. Może mieć to wpływ na procedowanie innych wniosków dot. stworzenia tego typu funduszy.


Grayscale czeka na przełomową decyzję

Scott Johnsson, komplementariusz Van Buren Capital, podał, że statystycznie wiele spraw zapada w amerykańskich sądach w sierpniu. Aż 30 z 32 spraw złożonych w marcu 2021 i 2022 roku zostało rozpatrzonych przez sądy okręgowe Stanów Zjednoczonych w ciągu 160 dni od czasu złożenia ustnych zeznań, czyli w sierpniu. Teraz minęło zaś 160 dni od przekazania sądowi przez Grayscale ustnych argumentów w sprawie przeciwko SEC.

Obecnie w sądzie, który zajmuje się sprawą ETF-a Grayscale, pozostaje tylko niewielka liczba nierozwiązanych spraw z marca, dodał Johnsson.

Podobnie myśli analityk Bloomberga, James Seyffart. On z kolei jest zdania, że decyzja może zapaść nawet dziś, 15 sierpnia.

O co chodzi w sprawie Grayscale vs. SEC?

Cała sprawa ma spore znaczenie dla rynku kryptowalut. Przypomnijmy, że w czerwcu 2022 r. amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd odrzuciła wniosek Grayscale o zmianę Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) na bitcoinowy ETF. Innymi słowy, firma chciała zmienić istniejący trust w fundusz oparty na bitcoinach (stricte na kryptowalutach, a nie na instrumentach pochodnych). Urzędnicy nie wyrazili na to zgody. W odpowiedzi Grayscale pozwało organ nadzoru rynku papierów wartościowych. Spółka jest zdania, że SEC działał arbitralnie, nie stosując zasady spójnego traktowania podobnych instrumentów inwestycyjnych.

Wiele osób z branży twierdzi, że wygrana firmy jest pewna. Tak uważają np. Cathie Wood z ARK Invest czy analityk ETF Nate Geraci.

Powyższe ma ogromne znaczenie, bowiem jeżeli Grayscale wygra, może się okazać, że SEC zostanie zmuszony – tak jak chce spółka – zatwierdzić wszystkie aplikacje dot. stworzenia bitcoinowego ETF-a. W założeniu mogłoby to uniemożliwić niektórym firmom uzyskanie przewagi nad innymi wnioskodawcami.

Powstanie bitcoinowego ETF-a oznaczać będzie napływ na rynek kryptowalut kapitału instytucjonalnego, co przełoży się na skok ceny bitcoina i części altcoinów. Przed nami może przełomowa chwila w dziejach rynku blockchaina.

gary gensler sec (1)reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.