Cykliczność bitcoina umarła z innego powodu, niż nam się wydaje. Arthur Hayes wskazuje przyczyny

Arthur Hayes
W tym poście:
Bitcoin
-2.58%

Współzałożyciel BitMEX, Arthur Hayes, uważa, że cykle bitcoina są napędzane polityką pieniężną. Oznacza to, że 4-letni cykl, wyznaczany przez halving, już nie obowiązuje.


  • Hayes jest zdania, że cykliczność bitcoina już nie obowiązuje, a przynajmniej w formie, jaką znają inwestorzy.
  • Kurs BTC jego zdaniem ma być zależny od polityki Rezerwy Federalnej i Chin.

Hayes mówi, co wydarzy się na rynku

Hayes ostrzega tych, którzy chcą teraz sprzedać bitcoiny: „inwestorzy chcą zastosować historyczny schemat i prognozować koniec tej hossy”.

Chodziło mu o to, że zgodnie z cyklicznością, okres panowania byków powinien zakończyć się w listopadzie lub grudniu. Dodał, że chociaż 4-letni schemat działał w przeszłości, to obecnie nie ma już zastosowania.

Argumentował, że cykle cenowe bitcoina są napędzane podażą i ilością pieniądza, głównie dolara amerykańskiego i juana chińskiego, a nie czteroletnimi wzorcami związanymi z halvingiem lub bezpośrednim wynikiem zainteresowania ze strony instytucji.

Poprzednie cykle kończyły się wraz z zacieśnianiem warunków monetarnych, a nie z powodu czasu, podkreślił Hayes.

Ten cykl jest inny

Założyciel BitMEX argumentuje, że ten cykl jest również inny z kilku powodów, między innymi przez następstwo polityki Departamentu Skarbu USA, który wpompował w rynek w ramach odwróconego repo 2,5 biliona USD.

Zrobił to poprzez emisję większej liczby bonów skarbowych oraz z powodu chęci prezydenta USA Donalda Trumpa do „rozkręcenia” polityki pieniężnej, aby wyjść z długu.

Do tego amerykański bank centralny wznowił obniżki stóp procentowych, mimo że inflacja nie spadła do swojego celu. W tym roku przewiduje się dwie kolejne obniżki stóp procentowych.

I tym razem Hayes może mieć rację. Pierwszy duży wzrost bitcoina zbiegł się z luzowaniem ilościowym Rezerwy Federalnej i chińską ekspansją kredytową.

Hossa zakończyła się wtedy pod koniec 2013 roku, gdy zarówno Fed, jak i chiński bank centralny ograniczyły drukowanie pieniędzy.

Drugi cykl był napędzany głównie przez ekspansję kredytową Chin i dewaluację waluty. Hossa zakończyła się wraz ze spowolnieniem tego procesu i zacieśnieniem na rynku dolara.

Podczas trzeciego cyklu, tego spod znaku COVID-19, bitcoin gwałtownie wzrósł wyłącznie dzięki ogromnej płynności USD. Rząd USA drukował czeki antycovidowe, które trafiały do Amerykanów.

Jeżeli Hayes ma rację, hossa potrwa do 2026 r. Szczególnie istotne będzie odejście Jerome’a Powella z Fedu i zastąpienie go przez urzędnika wskazanego przez Donalda Trumpa, który od dawna domaga się mocniejszych cięć.


Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->