Cyber-juan – pełnowartościowym pieniądzem, twierdzi Ludowy Bank Chin | Wiadomości | CrypS.

Cyber-juan – pełnowartościowym pieniądzem, twierdzi Ludowy Bank Chin

Autor: Marek Lesiuk
yuan

Cyfrowy juan, w zamierzeniach chińskich władz, będzie środkiem płatniczym pod względem prawnym w pełni równorzędnym w stosunku do tradycyjnej formy waluty narodowej. Taką deklarację złożył przedstawiciel chińskiego banku centralnego.

Fan Yifei, wicegubernator Ludowego Banku Chin, w opublikowanym przez siebie artykule prasowym, rzucił światło na planowane przez chińskie władze monetarne kroki w dziedzinie adopcji państwowej waluty cybernetycznej.

Według zarysowanej przezeń wizji, cyfrowy juan nie będzie stanowić odrębnego środka płatniczego, lecz część podstawowego wolumenu podaży chińskiej waluty, w pełni wymienialnego z nominałami w banknotach i monetach.

Zgodnie zatem z prawem, cyfrowym juanem można by płacić w dowolnej części Chin, co więcej – jego akceptowanie byłoby obligatoryjne, zarówno w handlu, jak i jako środek spłaty długów i zobowiązań. Ta obowiązkowość dotyczyłaby przy tym nie tylko firm (dla których przyjmowanie płatności elektronicznych jest normą), ale też indywidualnych osób.

Ogólne przepisy odnoszące się do cybernetycznej wersji juana mają być takie same, jak te regulujące emisję, dystrybucję i obrót normalną gotówką.

Obecnie wirtualny juan znajduje się w fazie testów pilotażowych w wybranych miastach i okręgach ChRL – m.in. w rejonie stołecznym (w Pekinie i Tiencinie), prowincji Hebei, a także w obszarze Zatoki Hongkongu (prócz samego miasta o tożsamej nazwie obejmującego także takie ośrodki jak Guangzhou, Makau czy Shenzhen).

yuanreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.