Cyber-juan – pełnowartościowym pieniądzem, twierdzi Ludowy Bank Chin | Wiadomości | CrypS.

Cyber-juan – pełnowartościowym pieniądzem, twierdzi Ludowy Bank Chin

Marek Lesiuk
yuan

Cyfrowy juan, w zamierzeniach chińskich władz, będzie środkiem płatniczym pod względem prawnym w pełni równorzędnym w stosunku do tradycyjnej formy waluty narodowej. Taką deklarację złożył przedstawiciel chińskiego banku centralnego.

Fan Yifei, wicegubernator Ludowego Banku Chin, w opublikowanym przez siebie artykule prasowym, rzucił światło na planowane przez chińskie władze monetarne kroki w dziedzinie adopcji państwowej waluty cybernetycznej.

Według zarysowanej przezeń wizji, cyfrowy juan nie będzie stanowić odrębnego środka płatniczego, lecz część podstawowego wolumenu podaży chińskiej waluty, w pełni wymienialnego z nominałami w banknotach i monetach.

Zgodnie zatem z prawem, cyfrowym juanem można by płacić w dowolnej części Chin, co więcej – jego akceptowanie byłoby obligatoryjne, zarówno w handlu, jak i jako środek spłaty długów i zobowiązań. Ta obowiązkowość dotyczyłaby przy tym nie tylko firm (dla których przyjmowanie płatności elektronicznych jest normą), ale też indywidualnych osób.

Ogólne przepisy odnoszące się do cybernetycznej wersji juana mają być takie same, jak te regulujące emisję, dystrybucję i obrót normalną gotówką.

Obecnie wirtualny juan znajduje się w fazie testów pilotażowych w wybranych miastach i okręgach ChRL – m.in. w rejonie stołecznym (w Pekinie i Tiencinie), prowincji Hebei, a także w obszarze Zatoki Hongkongu (prócz samego miasta o tożsamej nazwie obejmującego także takie ośrodki jak Guangzhou, Makau czy Shenzhen).

yuan
reklama
reklama