Cryptojacking na serwerze powiązanym z Departamentem Obrony USA | Wiadomości | CrypS.

Cryptojacking na serwerze powiązanym z Departamentem Obrony USA

Michał Misiura
cryptojacking monero, haker i monero

Odkrycia dokonał łowca nagród z programów bug bounty. Pochodzący z Indii Nitesh Surana znalazł kopalnię Monero na serwerze wykorzystywanym przez domenę amerykańskiego Departamentu Obrony. 

Na początku Surana odkrył błąd serwera powiązanego z domeną Departamentu Obrony USA. Problem dotyczył serwera automatyzacji Jenkins działającego w Amazon Web Services (AWS). Badacz zauważył, że każdy może się do niego zalogować. Ponadto możliwy był także pełny dostęp do systemu plików. W związku z tym atakujący mógł z łatwością umieścić w nim złośliwe oprogramowanie albo zainstalować stały backdoor.

Nitesh zgłosił swoje spostrzeżenia, ale jak okazało się, nie był pierwszym odkrywcą luki. Wykorzystali ją bowiem cyberprzestępcy. Serwer obsługujący domenę Departamentu Obrony USA służył im do wydobywania Monero. Informujący o sprawie portal ZDNet, odnalazł adres portfela wykorzystywany przez botnet. Okazało się, że służy do cryptojackingu już od dłuższego czasu. Stojąca za nim grupa atakowała przede wszystkim użytkowników z Chin. Wzmianki na ten temat wygasły w sierpniu 2018 roku, więc być może to właśnie od tamtego czasu hakerzy wykorzystywali lukę wykrytą przez indyjskiego badacza.

Problem został zgłoszony przez oficjalny formularz bug bounty Depatramentu Obrony. Stany Zjednoczone zainwestowały w ostatnim czasie setki tysięcy dolarów, przeznaczając je na nagrody dla badaczy bezpieczeństwa, którzy wskażą błędy w rządowych systemach. W momencie wykrycia, na adresie Monero, na który trafiały coiny wydobyte na serwerze, było 35,4 XMR wartych 2 700 USD. Prawdopodobnie jednak zyski regularnie wyprowadzano na inne adresy.

cryptojacking monero, haker i monero



reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.