Cryptiony pozyskały 2,5 mln PLN. Polski start-up planuje ekspansję | Wiadomości | CrypS.

Cryptiony pozyskały 2,5 mln PLN. Polski start-up planuje ekspansję

Redakcja
polski startup cryptiony pozyskał 2,5 mln złotych na rozwój

Cryptiony – start-up dostarczający narzędzie do automatyzacji rozliczeń podatku od kryptowalut – pozyskał 2,5 miliona złotych finansowania na dalszy rozwój. Spółka planuje podbój rynku w Wielkiej Brytanii.


Cryptiony R&D, twórca aplikacji do automatyzacji rozliczeń podatku od kryptowalut zdobył finansowanie na dalszy rozwój oraz utworzył oddział na rynek brytyjski, na który wkracza jako Cryptiony Ltd. Ponadto do końca 2025 roku firma chce osiągnąć status lidera ds. krypto-podatków w Europie Środkowo-Wschodniej.

Rozwój firmy na rynkach zagranicznych jest możliwy m.in. dzięki wsparciu amerykańskich funduszy VC oraz polskiego anioła biznesu. Podmioty te dofinansowały Cryptiony w fazie pre-seed kwotą wynoszącą 2 500 000 PLN.

Pierwszy polski start-up specjalizujący się w krypto-podatkach

Cryptiony R&D to polska spółka z siedzibą w Łodzi, założona w styczniu 2021 roku przez Bartosza Milczarka (CEO), Hannę Milczarek (CMO) oraz Krzysztofa Dworakowskiego (CTO). Stworzyła narzędzie i aplikację do automatyzacji rozliczeń podatku od zbycia wirtualnych walut. Główną inspiracją do stworzenia Cryptiony był skomplikowany proces wyliczania podatku od kryptowalut.

– Pomysł na założenie firmy pojawił się w 2020 roku w momencie, w którym sam chciałem rozliczyć podatek od kryptowalut. Najpierw stworzyłem rozwiązanie dla siebie, a następnie, gdy zorientowałem się, że na polskim rynku nie ma tego typu usług, opartych na automatyzacji, stworzyliśmy start-up. Było to spowodowane tym, że giełdy ignorują temat rozliczeń podatkowych. Brak standardu wymiany danych czy brak raportów podatkowych wystawianych przez nie sprawiają, że użytkownik w rozliczeniu z fiskusem zostaje sam. Z pomocą przychodzą mu Cryptiony. Obecne pokolenie woli korzystać samodzielnie z aplikacji niż kontaktować się ze specjalistą od podatków czy księgowym – wyjaśnia Bartosz Milczarek, CEO w Cryptiony R&D.

Przy założeniu firmy istotną rolę odegrało ponad 10-letnie doświadczenie Bartosza Milczarka i Krzysztofa Dworakowskiego w tworzeniu systemów IT dla bankowości, brokerów Forex i branży blockchain, oraz Hanny Milczarek, która ma wieloletnie doświadczenie korporacyjne związane z rachunkowością i finansami w sektorze IT. W związku z tym, że na rodzimym rynku Cryptiony nie miały praktycznie żadnej realnej konkurencji, szybko zyskały rolę lidera w swojej dziedzinie.

– W 2 lata przeszliśmy długą drogę, zaliczając też olbrzymi skok rozwojowy. W 2022 roku odnotowaliśmy dziesięciokrotny wzrost liczby użytkowników. Dziś z naszego rozwiązania korzystają już nie tylko tysiące użytkowników indywidualnych, ale również kancelarie podatkowe i biura rachunkowe, które rozliczają w ten sposób swoich klientów – podsumowuje Bartosz Milczarek.

Dwa i pół miliona złotych na rozwój

Zespół Cryptiony
Zespół Cryptiony podczas odbierania statuetki na gali Invest Cuffs. Od lewej: Krzysztof Dworakowskiego (CTO), Bartosz Milczarek (CEO), Hanna Milczarek (CMO).

2 500 000 PLN zebranych w rundzie pre-seed od amerykańskich funduszy VC oraz polskiego anioła biznesu, wskazują, że biznes dostrzega potencjał rozwiązania dostarczanego przez Cryptiony. Jak wynika z danych z raportu crypto.com, w 2021 roku na świecie było 295 milionów użytkowników kryptowalut. Głównym inwestorem w ostatniej rundzie był ffVC, który został wsparty przez Pointer.Capital oraz Marcina Wenusa, polskiego biznesmena i inwestora, CEO Grupy Medialnej Comparic oraz Prezesa Fundacji Invest Cuffs.

Cryptiony R&D planują przeznaczyć pozyskany kapitał na implementację nowych funkcji, ale także rozbudowę narzędzia dla kancelarii podatkowych i biur rachunkowych. Przede wszystkim jednak start-up rusza na podbój Wielkiej Brytanii i planuje kontynuować ekspansję na kolejne kraje.

– Widzimy bardzo duży potencjał do naszego dalszego rozwoju na rynku brytyjskim, gdzie chcemy pozyskać dodatkowe fundusze. Pracujemy obecnie nad rozwojem i ulepszeniem naszego rozwiązania dla polskiego sektora B2B. W przyszłości planujemy ekspansję w regionie CEE (ang. Central and Eastern Europe), w którym chcemy być liderem – tłumaczy Bartosz Milczarek.

Jak działa rozwiązanie Cryptiony?

Aplikacja Cryptiony umożliwia szybką i płynną synchronizację z giełdami kryptowalut i blockchain oraz wykonywanie precyzyjnych obliczeń. Dodatkowymi korzyściami są wsparcie ekspertów oraz niska cena subskrypcji. Aby być konkurencyjnym, Cryptiony oferują w Wielkiej Brytanii rozliczenie do 500 transakcji za darmo.

– Nasze narzędzie pokazuje zobowiązania podatkowe w czasie rzeczywistym. Gdy użytkownik wykonuje transakcję kryptowalutową, po synchronizacji aktualizujemy zobowiązania podatkowe w aplikacji. Sprawia to, że nasza aplikacja służy nie tylko do obliczania podatku przed złożeniem formularza podatkowego, ale także do śledzenia zobowiązań podatkowych w celu optymalizacji – wyjaśnia Hanna Milczarek, CMO w Cryptiony.

Twórcy na bieżąco rozwijają swoje usługi. Obecnie pracują nad stworzeniem funkcji portfolio dla menedżerów oraz kryptowalutowej księgowości dla sektora biznesowego.

***

tekst autorstwa: Cryptiony

polski startup cryptiony pozyskał 2,5 mln złotych na rozwójreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.