Cream Finance i Alpha Finance padły ofiarą ataku hakerskiego | Wiadomości | CrypS.

Cream Finance i Alpha Finance padły ofiarą ataku hakerskiego

Redakcja
Akropolis hack DeFi

Dziś rano hakerzy zaatakowali protokoły DeFi Cream Finance i Alpha Finance. Łącznie udało im się wyprowadzić 37,5 mln USD.

Kolejny atak na DeFi

Przestrzeń DeFi po raz kolejny została zaatakowana przez hakerów. Tym razem ucierpiały protokoły Cream Finance i Alpha Finance. Choć nie znamy jeszcze wszystkich szczegółów, wygląda na to, że błąd tkwił w smart kontraktach Alpha Finance.

Zespół Cream potwierdził dziś rano na Twitterze, że bada “potencjalny atak”. Później dodał jednak, że jego kontrakty “funkcjonują normalnie”.

Następnie Alpha Finance opublikowała własne oświadczenie, wskazując jako przyczynę produkt Alpha Homora V2 . Zespół dodał, że wraz z Andre Cronje i Cream Finance pracują nad zbadaniem incydentu, i że luka została już naprawiona. Protokół twierdzi też, że wytypował “głównego podejrzanego”.

Jak został przeprowadzony atak?

Póki co zostały wstrzymane pożyczki z Alpha Homora V2. Z transakcji Etherscan wynika, że wartość przeprowadzonego ataku wyniosła ponad 37,5 miliona dolarów. Sporą część tej sumy stanowiła pożyczka w wysokości 13 244 ETH.

Atak został przeprowadzony za pomocą złożonego, wieloetapowego procesu, który sugeruje, że sprawca był doświadczonym użytkownikiem DeFi. Wykorzystał on Alpha Homora, który integruje Cream, aby pożyczyć SUSD. Następnie pożyczył te fundusze z powrotem do Iron Bank, aby otrzymać cySUSD. Co więcej napastnik zaciągnął również duże pożyczki flash od Aave. Dzięki temu haker pożyczył łącznie 13 244 ETH, 4 263 139 DAI, 3 997 921 USDC i 5 647 242 USDT.

Część środków zdeponowano do Aave, 1 000 ETH do Iron Bank i Alpha Homora, a 320 ETH do Tornado.cash. Oznacza to, że portfelu hakera zostało mniej niż 10 925 ETH (ok. 20 milionów dolarów). Co ciekawe napastnik zrobił to wszystko z opłatą transakcyjną w wysokości 0,67 ETH, czyli około 1 274 dolarów.

Rodzime tokeny zarówno Cream Finance, jak i Alpha Finance gwałtownie spadły po tych wiadomościach. Szczególnie mocno ucierpiała ALPHA – w momencie pisania tego tekstu jej wartość spadła o 22,6% i wynosi 1,78 USD.

Pełne szczegóły dotyczące ataku nie zostały jeszcze ujawnione. Zarówno Cream Finance jak i Alpha Finance potwierdziły, że wkrótce podzielą się raportami.

Cream Finance i Alpha Finance są dwoma wiodącymi protokołami DeFi. Atak jest kolejnym przypadkiem, który pokazuje, że DeFi jest wciąż w fazie rozwoju. W związku z tym, eksperymentowanie z tą technologią jest wysoce ryzykowne.

Akropolis hack DeFireklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.