Craig Wright składa pozew przeciwko giełdom Coinbase i Kraken | Wiadomości | CrypS.

Craig Wright składa pozew przeciwko giełdom Coinbase i Kraken

Mariusz Przepiórka
craig wright pozywa coinbase i krakena

Craig Wright – australijski biznesmen, który twierdzi, że jest Satoshim Nakamoto, twórcą bitcoina, pozwał giełdy Coinbase i Kraken za rzekome naruszenie praw autorskich poprzez użycie terminu „bitcoin”.


Według CityAM, przedsiębiorca uważa, że Coinbase i Payward, operator stojący za giełdą Kraken, naruszyły jego prawa własności intelektualnej poprzez użycie terminu „bitcoin”.

Wright złożył pozew, w którym domaga się 500 mld GBP odszkodowania na podstawie twierdzeń, że BSV, niszowy fork sieci Bitcoin, jest jedynym prawdziwym bitcoinem oraz że Kraken i Coinbase wprowadziły inwestorów w błąd, sprzedając swoje własne kryptowaluty pod nazwą bitcoina.

Roszczenia dotyczące bitcoina pojawiły się po raz pierwszy w 2015 roku, gdy magazyn Wired przypisał Wrightowi wynalezienie bitcoina. Później jednak uznał Wrighta za „genialnego oszusta”, czemu ten kategorycznie zaprzeczył. Na początku tego roku, w ramach swej kampanii prawnej, Wright złożył pozew przeciwko kilku wysoko postawionym postaciom ze społeczności kryptowalutowej. Wright pozwał również Vitalika Buterina, gdy ten stwierdził, że Wright skłamał, podając się za autora bitcoina w 2019 roku, jednak później wycofał pozew.

Wygrany pozew przeciwko www.bitcoin.org

W ubiegłym roku Sąd Najwyższy w Londynie orzekł na korzyść Wrighta, nakazując Cobrze, ukrywającemu się pod pseudonimem twórcy strony bitcoin.org, usunięcie dokumentacji bitcoina ze swej strony internetowej. Decyzja sądu została wydana w trybie zaocznym, ponieważ Cobra postanowił nie stawiać się w sądzie w celu obrony przed zarzutami. Cobra skomentował to pisząc na Twitterze, że „obrona przed nonsensem to strata czasu”.

Zgodnie z nakazem sądowym, strona bitcoin.org musiała usunąć dokumentację BTC i publikować informację o wyroku sądowym przez sześć miesięcy. Ponadto Cobra miał zapłacić 35 000 GBP (48 600 USD) na rzecz Wrighta z tytułu pokrycia kosztów obsługi prawnej. 

Oszczędzone 199 miliardów

4 miesiące po triumfie nad bitcoin.org Wright został zmuszony przez sąd do zapłacenia 100 mln USD rodzinie zmarłego informatyka Dave’a Kleimana. Australijczyk przyjął to z ulgą, ponieważ od lat utrzymywał, że Kleiman był osobą, która pomogła mu stworzyć bitcoina. Krewni zmarłego upomnieli się o część fortuny prawdziwego Satoshiego, żądając kwoty 200 miliardów dolarów.

craig wright pozywa coinbase i krakenareklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.