Coraz mniej bitcoinów na giełdach. Skąd to wynika i co oznacza? | Wiadomości | CrypS.

Coraz mniej bitcoinów na giełdach. Skąd to wynika i co oznacza?

bitcoin-btc

Saldo monet BTC przechowywanych na scentralizowanych giełdach kryptowalut (tzw. CEX-ach) spadło do poziomów widzianych po raz ostatni kilka lat temu. Co na ten temat mówią eksperci z branży cyfrowych aktywów?


Podaż bitcoina dostępna w obiegu trzymana na platformach handlowych wciąż spada. Tylko w sierpniu br. osunęła się ona o kolejne 4%, zgodnie z danymi on-chain pochodzącymi od platformy CryptoQuant

Ilość BTC trzymanych na giełdach maleje

Ostatnim razem liczba bitcoinów przechowywanych w portfelach należących do CEX-ów była tak niska na początku 2018 r. Według najnowszych danych obecnie przechowują one jedynie 2 mln monet BTC

Zjawisko to może być odbierane w dwojaki sposób. Podczas gdy niektórzy obserwatorzy rynku uważają, iż jest ono wynikiem rosnącej liczby HODLerów (inwestorów, którzy chcą trzymać BTC w zakresie długoterminowym), inni twierdzą, że ma to główny związek z niedźwiedzim sentymentem oraz szeregiem obaw i ogólnym niepokojem o środki, który narasta wśród posiadaczy bitcoinów. 

Według popularnej narracji, która była dość często powtarzana przez główne branżowe media, użytkownicy kryptowalutowych aktywów zwykle wycofują je z giełd, gdy nie mają zamiaru dokonywać ich sprzedaży w najbliższym czasie. W ten sposób są oni w stanie zapewnić większe bezpieczeństwo swoim środkom poprzez skorzystanie z zimnego portfela kryptowalut. 

Osłabione zaufanie do CEX-ów

Należy wziąć pod uwagę również to, iż na tle wydarzeń, jakie rozegrały się w ostatnich miesiącach, inwestorzy mogą nie darzyć kryptowalutowych platform handlowych na tyle dużym zaufaniem, aby powierzać im swoje środki. Ubiegłoroczny upadek giełdy FTX utwierdził ich w przekonaniu, że trzymanie kryptowalutowych aktywów na giełdach to ryzykowny błąd, który może wiele kosztować

Obok może również rosnąć świadomość inwestorów związana z alternatywnymi formami przechowywania środków w wirtualnych walutach. Widoczne jest to m.in. we wzroście popytu na sprzętowe portfele kryptowalutowe, pozwalające użytkownikom na samodzielne zarządzanie swoimi kluczami prywatnymi. 

Zdaniem niektórych analityków trend związany z przechowywaniem wirtualnych walut poza giełdami może dalej się utrzymywać. W konsekwencji platformy te w przyszłości będą musiały opracować nowe modele biznesowe, aby zachować rentowność. 

Niepewność na rynku bitcoina sprawia również, że jest on mniej atrakcyjny dla krótkoterminowych handlowców, którzy nie są pewni, jaką pozycję zająć. Na tym tle warto wspomnieć, iż wolumen obrotu BTC spadł do najniższego poziomu od ostatnich 4 lat

W chwili pisania tego tekstu za jednego bitcoina trzeba zapłacić ponad 27 tys. dol. Choć jego kurs zareagował w pozytywny sposób na informację o zwycięstwie Grayscale nad SEC w amerykańskim sądzie, wciąż był to za słaby impuls, aby wypchnąć kurs BTC z powrotem na ścieżkę silnych wzrostów. 

bitcoin-btcreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.