CoinMarketCap ostrzega przed nadmierną podażą tokenów Bitgrin | Wiadomości | CrypS.

CoinMarketCap ostrzega przed nadmierną podażą tokenów Bitgrin

Mariusz Przepiórka
bitgrin wypuścił 5 mld tokenów powyżej limitu 21 milionów

Wiele wskazuje na to, że sieć Bitgrin (XBG) wypuściła o wiele więcej tokenów niż zakładany wcześniej limit 21 mln XBG. O sprawie poinformował portal CoinMarketCap, który 4 czerwca ostrzegł użytkowników sieci. Komunikat, który znalazł się na Twitterze CMC brzmiał: “Uwaga: Otrzymaliśmy doniesienia, że wyemitowano miliardy XBG, mimo limitu ustalonego na 21 mln”.

Ostrzeżenie jest widoczne na stronie CoinMarketCap poświęconej BitGrin. Co ciekawe, strona wskazuje również, że token został uruchomiony 31 stycznia 2019 roku przez anonimowy zespół deweloperów. Przed publikacją ostrzeżenia wartość rynkowa tokena XBG wzrosła o 11,5% w ciągu zaledwie 24 godzin, a w sumie od czasu emisji zysk mógł wynieść blisko 40,6%. Krótko po komunikacie z ostrzeżeniem, kryptowaluta szybko straciła 45% swojej wartości.

Pharazen, główny deweloper Bitgrin, w rozmowie z Cointelegraph powiedział, że wyemitowano 5 mld XBG. Miała to być nagroda dla jednego bloku w blockchainie. Po tej emisji całkowita podaż kryptowaluty osiągnęła 5 mld 21 mln XBG. Pharazen powiedział też, że nowe tokeny nie są dostępne, ponieważ przesłał je na adres, do którego on sam nie ma dostępu. Przyznał jednak, że w żaden sposób nie może tego udowodnić. Obiecał natomiast, że przeprowadzi hard fork sieci, dzięki któremu możliwa będzie publiczna weryfikacja niedostępności tokenów.

Do podobnej sytuacji doszło pod koniec 2018 roku w przypadku Bitcoin Private (BTCP). Deweloperzy tego blockchainu potwierdzili wówczas stworzenie 2,04 mln jednostek BTCP, które „nigdy nie miały pojawić się w blockchainie”.

bitgrin wypuścił 5 mld tokenów powyżej limitu 21 milionów
reklama
reklama