Coinbase zapłaci 100 mln $ za naruszenie zasad AML | Wiadomości | CrypS.

Coinbase zapłaci 100 mln $ za naruszenie zasad AML

Mariusz Przepiórka
Coinbase i SEC zawiadomienie Wells

Amerykańska giełda kryptowalut Coinbase zawarła ugodę z nowojorskim Departamentem ds. Usług Finansowych (NYDFS). Na jej mocy giełda zapłaci 100 mln USD, ponieważ regulator stanu Nowy Jork znalazł luki w systemach przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML), badania due diligence klientów giełdy i raportowania podejrzanych działań.


Naruszenia stwierdzone podczas kontroli uznano za poważne i niezgodne z nowojorskim prawem bankowym i innymi przepisami. NYDFS wskazał, że notowana na amerykańskiej giełdzie spółka Coinbase przystała na zapłacenie 50 mln USD kary na rzecz stanu Nowy Jork oraz ma zainwestować kolejne 50 mln USD w działania na rzecz zgodności z przepisami w ciągu najbliższych dwóch lat.

Według regulatora stanowego, niedociągnięcia stwierdzone w systemach Coinbase powodowały, że giełda była podatna na poważne działania przestępcze, w tym między innymi oszustwa finansowe, możliwość prania pieniędzy, podejrzane działania związane z materiałami dotyczącymi wykorzystywania seksualnego dzieci i potencjalny handel narkotykami. NYDFS wskazał również, że spółce Coinbase, która w 2017 roku uzyskała licencję na oferowanie kryptowalut i działalność związaną z przekazywaniem środków finansowych w stanie Nowy Jork, „nie udało się zbudować i utrzymać funkcjonalnego programu zgodności z przepisami, który mógłby nadążyć za wzrostem spółki”.

NYDFS wyznacza niezależnego kontrolera

W swym komunikacie nowojorski regulator podkreślił, że system monitorowania transakcji stosowany przez giełdę Coinbase jest „niedojrzały” i „nieadekwatny” dla dostawy usług o takiej wielkości i poziomie złożoności. Według NYDFS Coinbase „traktowała wymagania dotyczące wdrożenia klientów jako prostą procedurę zaznaczania określonych pól i nie prowadziła rzeczywistej analizy due diligence”.

W wyniku nieodpowiedniego systemu monitorowania giełda Coinbase przez kilka miesięcy nie zwracała uwagi na powiadomienia systemu monitorowania transakcji i nie analizowała ani nie zgłaszała potencjalnych nieprawidłowości. Regulator wskazał również, że giełda zaczęła podejmować działania naprawcze i pracuje nad skuteczniejszymi ramami zgodności z przepisami. NYDFS dodał, że wyznaczył „niezależnego kontrolera”, który natychmiast rozpocznie współpracę z Coinbase, aby naprawić wszystkie zidentyfikowane nieprawidłowości.

Coinbase i SEC zawiadomienie Wellsreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.