Coinbase może przekazać dane o klientach urzędowi imigracyjnemu USA | Wiadomości | CrypS.

Coinbase może przekazać dane o klientach urzędowi imigracyjnemu USA

Mariusz Przepiórka
SEC rozpoczyna dochodzenie przeciwko Coinbase

Według doniesień medialnych giełda kryptowalut Coinbase będzie przekazywać dane dotyczące użytkowników amerykańskiemu urzędowi imigracyjnemu (ICE). Z umowy, którą pozyskał Jack Poulson, dyrektor grupy Tech Inquiry ma wynikać, że informacje będą obejmować historyczne dane geolokacyjne oraz historię transakcji.


W szczególności giełda może udostępnić zestaw funkcji, które pomagają śledzić i identyfikować użytkowników kryptowalut. Ponadto, dzięki nowym zapisom w umowie, wzmocniono ustalenia, które istniały wcześniej w trzyletniej umowie między giełdą kryptowalut a ICE.

Niemniej jednak rzecznik Coinbase obalił pogląd, że informacje podawane przez program analityczny to dane klientów należące do giełdy kryptowalut. – Wszystkie funkcje Coinbase Tracer wykorzystują dane, które są w pełni pozyskiwane z publicznie dostępnych danych internetowych i nie zawierają żadnych informacji umożliwiających identyfikację osób ani żadnych zastrzeżonych danych użytkownika Coinbase – powiedział.

Umowa, która została podpisana we wrześniu 2021 roku na maksymalnie 1,37 mln USD, jest jedną z wielu umów, które Coinbase zawarło z różnymi departamentami rządu Stanów Zjednoczonych.

Coinbase Tracer obiektem krytyki

Giełda Coinbase zawarła mniejszą umowę z ICE w sierpniu 2021 o łącznej wartości 29 000 USD, aby zaoferować agencji rządowej licencje na swoje oprogramowanie analityczne. Co więcej tajne służby Stanów Zjednoczonych zakupiły uprawnienia do używania Coinbase Tracer w kwietniu 2021 i maju 2020. Koszt każdej licencji był pierwotnie mniejszy niż 50 000 USD.

Coinbase Tracer, który kiedyś był znany jako Coinbase Analytics, stawał się w przeszłości obiektem krytyki. Oddział giełdy odpowiedzialny za rozwój oprogramowania powstał w 2019 roku, po wykupieniu przez Coinbase firmy zajmującej się wywiadem blockchain Neutrino. Zespół zarządzający w tej firmie współpracował wcześniej ze startupem dostarczającym oprogramowanie szpiegujące do wielu krajów, w tym do Arabii Saudyjskiej.

SEC rozpoczyna dochodzenie przeciwko Coinbase
reklama
reklama