Co z tym ETF-em na bitcoina? Eksperci komentują raport Matrixport | Wiadomości | CrypS.

Co z tym ETF-em na bitcoina? Eksperci komentują raport Matrixport

Jacek Walewski
Bitcoin [BTC]

Wczoraj kurs bitcoina spadł w kilka godzin o parę procent. Powód? Sugestia firmy Matrixport, że SEC nie zatwierdzi w styczniu ETF-ów na BTC. Czy była to zręczna manipulacja?


  • Wczoraj na rynku kryptowalut doszło do załamania kursów cyfrowych aktywów. Wszystko było efektem tez z raportu Matrixport.
  • Dziś eksperci na chłodno analizują ostatnie sugestie firmy.

Kurs bitcoina spada

W ciągu 24h około 100 miliardów dolarów opuściło rynek kryptowalut. Kurs BTC spadł aż o 8%, osiągając najniższy poziom około 40 800 USD. Dziś cena jest już wyższa: za jednego bitcoina trzeba zapłacić 42 800 USD. Dlaczego doszło do spadków?

Nie była to naturalna korekta, a efekt paniki, jaką wywołał raport Matrixport. Jego twórcy zasugerowali, że SEC nie zatwierdzi w styczniu ETF-ów na BTC. Jako powód podali to, że Gary Gensler, który stoi na czele Komisji, nie lubi kryptowalut. Tyle że firma wie o tym od dawna. Wcześniej zaś sygnalizowała, że ETF-y powstaną.

Czy więc wszystko to było tylko manipulacją rynku?

Co mówią eksperci?

4 stycznia kryptowalutowy YouTuber Lark Davis przekazał swoim followersom, że wczorajsze załamanie to „przedsmak tego, co by się stało, gdyby SEC rzeczywiście odrzuciła wnioski dot. ETF-ów”. Jak jednak podkreślił, „nadal przeważają szanse na zatwierdzenie” tych ostatnich.

Dodajmy, że Fox Business podało parę godzin temu, że SEC spotyka się obecnie z giełdami, jakie mają notować jednostki ETF-ów. To kolejny sygnał, że dosłownie na dniach – jak sugerują źródła Foxa – potencjalni emitenci usłyszą z ust Genslera „tak”.

Wczorajsze spadki były tylko dowodem na to, jak wielkie emocje panują na parkiecie. Gabor Gurbacs, specjalista ds. strategii z VanEck, skomentował to tak:

Jesteśmy w fazie, w której rynki spadają w oparciu o [zdanie] jakiegoś szarlatana mówiącego o prognozach dot. ETF-ów bitcoina. To po prostu głupie. Większość niczego się nie nauczyła.

Podobnego zdania jest starszy analityk ds. ETF-ów Bloomberga, Eric Balchunas. Ten twierdzi, że finalnie na dniach dojdzie do powstania ETF-ów.

Nie słyszeliśmy nic, co wskazywałoby na cokolwiek innego niż zgodę [SEC]

– przekazał swoim followersom.

Dopytał też, czy autorzy raportu Matrixport mają jakieś dowody na swoją tezę o odrzuceniu wniosków. Na obronę tych ostatnich dodajmy jednak, że przedstawili w dokumencie tylko swoją tezę, ale nie sugerowali, że jej podstawą są jakieś twarde fakty. Przecież o tym, że Gensler nie jest największym fanem kryptowalut na globie, wiemy od dawna.

Emitenci prowadzą zaawansowane rozmowy

Do tego wszystkiego ostatnio dowiedzieliśmy się, że Grayscale ma prowadzić rozmowy z dużymi bankami, w tym JPMorgan i Goldman Sachs, które to mają potencjalnie odegrać kluczową rolę w emisji ETF-ów bitcoina. Wydaje się wątpliwe, by prowadzono takie dyskusje, gdyby wiele wskazywało na to, że SEC odrzuci wniosek firmy o przekształcenie jej trustu w ETF.

O tym, czy SEC zgodzi się na ETF-y BTC przekonamy się do kilku dni. Fox Business sugeruje, że decyzja ma zapaść w piątek.
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.