Kursy kryptowalut mocno w dół! Czynniki makroekonomiczne czy zwykła korekta? | Wiadomości | CrypS.

Kursy kryptowalut mocno w dół! Czynniki makroekonomiczne czy zwykła korekta?

Karolina Kropopek

Cena bitcoina (BTC) oraz czołowych wirtualnych walut doznała silnego spadku w ciągu ostatniej godziny. Kursy osunęły się nagle, wymazując zyski z ostatnich dni w zaledwie kilka minut.


  • Cena czołowej kryptowaluty gwałtownie spadła poniżej linii 42 tys. dol. za monetę, tracąc ponad 3 tys. dol. w ciągu zaledwie kilku minut
  • Krach ten nastąpił po stosunkowo spokojnej sesji handlowej. Mogły na niego wpłynąć czynniki makroekonomiczne tj. oczekiwania na publikację protokołu z posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed)

Kursy kryptowalut mocno w dół

Hossa na rynku wirtualnych walut została “tymczasowo wstrzymana”. Inwestorzy mogli być świadkami mocnego osunięcia ceny BTC w okolice bliskie 41 tys. dol. za monetę z poziomów powyżej 45 tys. dol. tego samego dnia. W chwili pisania tego tekstu kurs nieco odbił, a obecnie handluje on w pobliżu 42,5 tys. dol. za monetę.

wykres btc
Korekta na BTC. Źródło: tradingview.com

Oberwały również alternatywne wirtualne waluty. Dla przykładu czołowy altcoin – ether (ETH) doznał spadku z okolic powyżej linii 2,3 tys. dol., do tych w pobliżu 2,1 tys. dol. Aktualnie jego kurs handluje blisko 2,2 tys. dol.

wykres ETH
Korekta na ETH. Źródło: tradingview.com

Inne wirtualne waluty także odnotowały korektę w podobnym czasie. Osunięcie widoczne jest m.in. na wykresie solany (SOL), która znajduje się wśród topowych altcoinów, czy na XRP będącym w rankingu tuż za nią.

Zgodnie z danymi pochodzącymi od CoinGlass w ciągu ostatnich 24 godzin zlikwidowano ponad 550 mln dol. w długich pozycjach na kryptowalutach – w tym 104 mln dol. w długich pozycjach na BTC tylko w ciągu ostatniej godziny.

Co stoi za spadkiem na BTC i altcoinach?

Choć nie można jednoznacznie wskazać na główną przyczynę spadków, niektórzy eksperci przypuszczają, iż te mogą mieć związek z czynnikami makroekonomicznymi. Na radar rzucają się oczekiwania na protokół z posiedzenia amerykańskiego banku centralnego.

Protokół z posiedzenia ma więc rzucić światło na to, czy członkowie amerykańskiego banku centralnego wykażą apetyty na obniżkę stóp procentowych. Należy jednak przypomnieć, że realne stopy procentowe w USA wciąż znacznie przewyższają wskaźniki inflacji.
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.