Co piąty Chińczyk z portfelem dla e-Juana | Wiadomości | CrypS.

Co piąty Chińczyk z portfelem dla e-Juana

Maciej Halikowski
Chiny cyfrowy Juan e Juan

Portfel e-CNY chińskiego banku centralnego należy do najszybciej zdobywających popularność aplikacji w Państwie Środka. Aktualnie, około 261 milionów klientów indywidualnych dołączyło do ekosystemu przygotowanego do przechowywania i wymiany cyfrowego Juana.

Prawie jedna piąta chińskiej populacji pobrała cyfrowy portfel dla Juana

Chiny uruchomiły program pilotażowy w największych miastach kilka lat temu. Na początku, by móc wziąć w nim udział, chętni musieli uczestniczyć w specjalnym losowaniu, jednak wraz ze startem 2022 roku, w ramach próby przyśpieszenia rozwoju projektu, bank centralny zdecydował się oddać aplikację szerszej grupie użytkowników, umieszczając ją w chińskich sklepach Android i iOS.

Chiny e Juan

Jest jednak pewien haczyk – zarejestrować mogą się tylko mieszkańcy znajdujących się na specjalnej liście, największych miast Chin lub widzowie nadchodzących, zimowych igrzysk olimpijskich.

Po rejestracji, w celu wymiany gotówki na e-Juana i zyskania możliwości zawierania transakcji w jednym z 8 milionów przewidywanych scenariuszy, użytkownicy będą musieli dokonać transferu środków, z wcześniej autoryzowanego przez PBOC, banku (włączając instytucje działające jedynie w przestrzeni cyfrowej).

Według Zou Lana, szefa działu rynków finansowych w PBOC, dotychczas z pomocą cyfrowego odpowiednika chińskiej waluty, dokonano transakcji wartych około 13.78 miliarda dolarów amerykańskich.

Cyfrowy Juan jako konkurencja dla Bitcoina?

Należy pamiętać, że e-Juan jest cyfrową walutą fiducjarną, nie kryptowalutą. Wszelakie informacje o nim są jednak dosyć istotne w kontekście Bitcoina (a co za tym idzie, rynku kryptowalut), ze względu na fakt, iż według opinii publicznej, oba instrumenty poniekąd ze sobą konkurują.

Chiny nigdy temu z resztą nie zaprzeczały. Bank centralny PBOC od dawna potępiał Bitcoin ze względu na możliwość wykorzystywania go do prania pieniędzy i wysoką zmienność, która bezpośrednio wiąże się z wysokim ryzykiem i czyni z niego instrument spekulacyjny.

Kolejną z cech tokena, która według oficjalnych wypowiedzi była raczej nie w smak chińskim władzom, jest brak możliwości wyliczenia właściwej dla niego wartości godziwej. Należy bowiem pamiętać, że krytykowana w środowiskach kryptowalutowych, waluta fiducjarna ma wartość, która w teorii ma odbijać kondycję gospodarki danego państwa. Dokładnie tak, jak wartość akcji spółki ma odzwierciedlać wartość generowanych przez nią przepływów pieniężnych. Takich wyliczeń nie można z kolei przeprowadzić w przypadku Bitcoina.

Krytyczne wypowiedzi wobec niego napływały więc nie tylko z Chin.

W październiku 2021 roku, Jamie Dimon – dyrektor generalny JP Morgan Chase – banku, który nie tak dawno zdecydował się świadczyć klientom usługi związane z kryptowalutami, w rozmowie z CNBC powiedział:

„Osobiście uważam, że Bitcoin jest bezwartościowy. Nasi klienci są dorosłymi ludźmi. Nie zgadzają się z tym. W taki sposób działają rynki, więc jeśli chcą podjąć decyzję o kupnie Bitcoina, nic z tym nie zrobimy – możemy dać im jednak taką możliwość, na najlepszych możliwych warunkach.”

Internetowy pieniądz… bez internetu

POBC, by wygrać walkę o klienta, wciąż musi konkurować z prywatnymi firmami. Według władz, portfel kontrolowany przez bank centralny, ma być nie tyle konkurencją dla znanych systemów płatniczych WeChat Pay czy Alipay, ile ich uzupełnieniem. Na przykład – dzięki umożliwieniu anonimowości w przypadku transakcji o małym wolumenie lub wyeliminowaniu korupcji w administracji, dzięki kontroli przepływów pieniądza w systemie przez POBC.
Kolejnym, ciekawym pomysłem jest chęć wprowadzenia opcji zawierania transakcji w e-Juanie bez internetu – pomóc miałaby tutaj technologia NFC.

Chiny cyfrowy Juan e Juan



reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.